Τολιόπουλος on fire ΚΑΙ στην Εθνική: Το γύρισε με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο

2024-02-26T21:05:49+00:00 2024-02-26T23:34:59+00:00.

Μάνος Φυρογένης

26/Feb/24 21:05

Ο Βασίλης Τολιόπουλος είδε τα… σκούρα, φόρεσε τον μανδύα του εκτελεστή και έβαλε κατά ριπάς προς το ολλανδικό καλάθι την 3η περίοδο.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Αν έχεις Βασίλη Τολιόπουλο, διάβαινε ψιθυρίζουν ΚΑΙ στο “γαλανόλευκο” στρατόπεδο.

Ο ηγέτης του Άρη έχει έρθει με… φόρα από τα όσα “μαγικά” κάνει με τους Θεσσαλονικείς τη φετινή σεζόν και υπό το άγρυπνο βλέμμα του είδωλού του και προπονητή του στην Εθνική ομάδα, Βασίλη Σπανούλη, πήρε το όπλο του και στη Χάγη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν ήταν συγκεντρωμένο στη β’ περίοδο, έκανε λάθη και ενώ είχε τον έλεγχο του αγώνα, δέχθηκε ένα σερί 17-0 (31-18) σε πέντε λεπτά και βρέθηκε σε θέση… κυνηγού, με το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη να υπολείπεται επτά πόντους (39-32) μετά από 20 λεπτά αγώνα.

Παρόλα αυτά στην τρίτη περίοδο ο ταλαντούχος Βασίλης Τολιόπουλος, με το εμβληματικό Νο7 στη φανέλα, βγήκε μπροστά. Με 15 προσωπικούς του πόντους (είχε εννιά στο πρώτο μέρος) πήρε την Εθνική από το… χέρι και της έδωσε και πάλι τα ηνία, φτάνοντας τους 24 σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής.

Ο “Τολιό” που μέχρι το τζάμπολ της αναμέτρησης είχε career high τους οκτώ πόντους από τις 27/2/23 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου απέναντι στην Λετονία, πήρε “φωτιά” και έστησε στο δικό του σόου, όντας μία μόνιμη απειλή για τους Ολλανδούς.

Και μπορεί να έβαλε μετά από αυτό του το ξέσπασμα μόλις ένα ακόμη καλάθι για να ολοκληρώσει τη μοναδική ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ καριέρας με τη “Γαλανόλευκη” έχοντας 26 πόντους, αλλά και 8 ασίστ, αλλά αυτό το λέι άπ, 29,5” πριν το φινάλε ήταν και το πιο ΜΕΓΑΛΟ καλάθι της αναμέτρησης, καθώς η Εθνική μας προσπέρασε (71-72) μια και καλή τους γηπεδούχους και έκοψε πρώτη το νήμα για το τελικό 72-74 που χάρισε στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρώτο “παράθυρο” των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025.