Η Ιταλία έχασε τον Ντατόμε και 3o σερί ματς

2013-08-19T21:57:12+00:00 2013-08-21T15:29:44+00:00.

19/Aug/13 21:57

Ο τραυματισμός του Ντατόμε επισκίασε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της Ιταλίας στο τουρνουά της Αντβερπ. Η Πολωνία επιβλήθηκε με 82-79 έχοντας ως καλύτερους παίκτες τους δυο ψηλούς, Γκόρτατ και Λάμπε και κατέκτησε το τουρνουά, ενώ το Βέλγιο νίκησε το Ισραήλ

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Ο Σιμόνε Πιανιτζιάνι δεν ένοιωσε άσχημα μετά την τρίτη σερί ήττα του στο Αντβερπ, αλλά όταν είδε τον Λουίτζι Ντατόμε, τον καλύτερο του παίκτη μέχρι στιγμής στην περίοδο προετοιμασίας, να αποχωρεί από το παρκέ τραυματίας. Υπάρχουν φόβοι ότι ο νέος παίκτης των Ντιτρόιτ Πίστονς έπαθε διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο του μετά από άλμα κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα με την Πολωνία. Τα πάντα σχετικά με τη σοβαρότητα του τραυματισμού αναμένεται να ξεκαθαρίσουν με την επιστροφή στην Ιταλία.

Κατόπιν τούτων, η Πολωνία κέρδισε 82-79 την Ιταλία εξαιτίας του εξαιρετικού παιχνιδιού των δυο ψηλών, Γκόρτατ και Λάμπε που σκόραραν από 17 πόντους και κατέκτησε το τουρνουά. Ο Μπελινέλι δεν μπορούσε να σώσει την Ιταλία με τους 24 πόντους του. Στο ίδιο τουρνουά το Βέλγιο επικράτησε του Ισραήλ 77-59.

Ένα ακόμα εξαιρετικό παιχνίδι έκανε το Βέλγιο. Μολονότι, ο Ματ Λοτζέσκιξεκουράστηκε, οι διοργανωτές του τουρνουά του Αντβέρπ κέρδισαν 77-59 το Ισραήλ. Ισοπαλία (71-71) σημειώθηκε μεταξύ Κροατίας και Λετονίας σε φιλικό παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών στο Ντουμπρόβνικ.