H Iσπανία διέλυσε την Σερβία

2013-09-18T20:17:34+00:00 2013-09-18T22:58:00+00:00.

18/Sep/13 20:17

Στην πιο κρίσιμη καμπή του Ευρωμπάσκετ οι πρωταθλητές έπαιξαν το καλύτερο που μπορούσαν ειδικά στην άμυνα, προηγήθηκαν ακόμα και με 40 πόντους της Σερβίας και το τελικό 90-60 υπέρ τους δείχνει τι ακριβώς συνέβη στο παρκέ

Της Νίκης Μπάκουλη/ bakouli@eurohoops.net

Η Ισπανία έπαιξε το καλύτερο της μπάσκετ μέχρι τώρα στο Ευρωμπάσκετ του 2013 στον προημιτελικό κόντρα στην Σερβία. Οι παίκτες του κόουτς Ορένγκα έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, η οποία οδήγησε στο εξωφρενικό προβάδισμα των 40 πόντων (69-29) και εκμεταλλεύτηκαν την απειρία των Σέρβων. Το τελικό σκορ ήταν 90-60 και αποτελεί δείγμα του μπάσκετ που μπορούν να παρουσιάσουν οι πρωταθλητές στα νοκ άουτ παιχνίδια του τουρνουά.

Ο αμυντικός της χρονιάς στο ΝΒΑ Μαρκ Γκασόλ εξαφάνισε τον Νέναντ Κρσιτς και αυτό ήταν το κλειδί για την απόλυτη κυριαρχία της Ισπανίας στο ματς. Στην επίθεση, ο Ρούντι Φερνάντεθ τελείωσε το ματς με 19 πόντους, έχοντας σημειώσει τους 13 στην πρώτη περίοδο (21-5 για την Ισπανία) και ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Η διαφορά των 30 πόντων είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία της Σερβίας σε Ευρωμπάσκετ.

“Οχι, δεν είμαστε το φαβορί για το χρυσό τώρα, δεν δουλεύουν έτσι τα πράγματα, πρέπει να παίξουμε ακόμα καλύτερα”, είπε ο Μαρκ Γκασόλ μετά το ματς, ενώ ο κόουτς Ιβκοβιτς παραδέχθηκε: “Χάσαμε το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα, η πίεση μεγάλωσε και δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε”.