Πρώτη φιναλίστ η Λιθουανία

2013-09-20T20:44:44+00:00 2013-09-20T20:44:44+00:00.

20/Sep/13 20:44

Η ιστορία επαναλήφθηκε. Όπως το 1995, η Κροατία συνάντησε την Λιθουανία στον ημιτελικό, η εθνική ομάδα από τη χώρα της Βαλτικής πήρε τη νίκη (77-62) και θα παλέψει για το χρυσό. Ο Γιόνας Ματσιούλις με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα

Του Ρήγα Δάρδαλη/ dardalis@eurohoops.net

Η ιστορία επαναλήφθηκε. Όπως το 1995, η Κροατία συνάντησε την Λιθουανία στον ημιτελικό, η εθνική ομάδα από τη χώρα της Βαλτικής πήρε τη νίκη (77-62) και θα παλέψει για το χρυσό. Ο Γιόνας Ματσιούλις σημείωσε 23 πόντους, ο Λίνας Κλέιζα έκανε τη ζημιά του στο πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους και τελείωσε το παιχνίδι με 22 και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μάντας Καλνιέτις προσέθεσε 18 πόντους. Ο μόνος παίκτης που σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων για την Κροατία ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (15 π.).

Η Λιθουανία είχε προβάδισμα μόλις τριών πόντων στο ημίχρονο (40-37), ωστόσο το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 21-8 υπέρ των παικτών του Γιόνας Καζλάουσκας που δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Το ταμπλό έγραψε 69-49 στο 33 λεπτό, η Κροατία βρισκόταν στα σκοινιά και δεν μπόρεσε να επιστρέψει.