Oι Γάλλοι εκθρόνισαν τους πρωταθλητές

2013-09-21T00:28:45+00:00 2013-09-22T14:30:35+00:00.

21/Sep/13 00:28

Ήταν πραγματικά αίμα και άμμος, όπως κάθε μεγάλο ματς του Ευρωμπάσκετ πρέπει να είναι και η Γαλλία ήταν τελικά αυτή που έμεινε όρθια. Οι “Μπλε” νίκησαν την ιστορία με 75-72 μετά από παράταση σε μια ιστορική βραδιά για τον Τόνι Πάρκερ που πλέον κυνηγά τον Γκάλη

Του Ρήγα Δάρδαλη/ dardalis@eurohoops.net

Ήταν πραγματικά αίμα και άμμος, όπως κάθε μεγάλο ματς του Ευρωμπάσκετ πρέπει να είναι και η Γαλλία ήταν τελικά αυτή που έμεινε όρθια. Οι “Μπλε” νίκησαν την ιστορία με 75-72 μετά από παράταση σε μια ιστορική βραδιά για τον Τόνι Πάρκερ. Ο Γάλλος σταρ σημείωσε 32 πόντους και πέρασε δεύτερος στην λίστα με τους σκόρερ όλων των εποχών σε Ευρωμπάσκετ έχοντας συνολικά 984 πόντους, έναντι 983 του Ντιρκ Νοβίτσκι, ενώ ο θρυλικός Νίκος Γκάλης παραμένει στην κορυφή με 1030 πόντους.

Έχοντας προβάδισμα με 34-20 στο ημίχρονο, η Ισπανία πίστεψε ότι είχε βάλει το νερό στα αυλάκι, αλλά η Γαλλία δεν παραδόθηκε και στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο Νάντο Ντε Κολό με τρίποντο μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους (49-46). Με το ματς ισόπαλο 65 και 40 δεύτερα να απομένουν, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έχασε λέι απ, ο Πάρκερ κόπηκε και στη συνέχεια ο Χοσέ Καλντερόν με άστοχο τρίποντο και ο Βίκτορ Κλαβέρ με αποτυχημένο φόλοου έχασαν την ευκαιρία να αποφύγουν την παράταση.

Το παιχνίδι κρίθηκε με τον Αντουάν Ντιό να έχει 4/4 ελεύθερες βολές στα τελευταία δεύτερα του έξτρα χρόνου, στη συνέχεια ο Ροντρίγκεθ αστόχησε σε δίποντο και το τελευταίο τρίποντο της απελπισίας του Μαρκ Γκασόλ δεν βρήκε τον στόχο.