Κυρίαρχη η Ουκρανία κόντρα στη Ρουμανία

2017-08-08T19:31:06+00:00 2017-12-13T01:57:34+00:00.

08/Aug/17 19:31

Η Ουκρανία διέλυσε την Ρουμανία στην Πάτρα (91-57) στον αγώνα για την τρίτη θέση στο διεθνές τουρνουά που διοργανώνει η ΕΟΚ στο “Δ. Τόφαλος”.

Την πρώτη ημέρα του τουρνουά οι Ουκρανοί υπέστησαν βαριά ήττα από την Μεγάλη Βρετανία, όμως κόντρα στη Ρουμανία πήραν το… αίμα τους πίσω και ήταν αυτοί που επικράτησαν με μεγάλη άνεση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Πουστοζόνοφ με 15 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Μίσουλα (14π.) και ο Οτβερτσένκο (13π.), με τη Ρουμανία να έχει με 14π. τον Μαντάκε.

Το τελικό 91-57 αποτυπώνει τη διαφορά στο παρκέ του κλειστού της Πάτρας, με την Ουκρανία να έχει εξαιρετικό ποσοστό από το τρίποντο (10/18), αναγκάζοντας την αντίπαλό της να… παρακολουθεί, από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα.

Μετά το 24-20 (10′), η ομάδα της πρώην ΕΣΣΔ πάτησε γκάζι και με επιμέρους 25-7 έκλεισε το ημίχρονο στο +22 (49-27), ανεβάζοντας τη διαφορά στα επίπεδα των 30 πόντων στο δεύτερο μέρος, ως το τελικό 91-57.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-27, 69-41, 91-57.