Δεν έφτασε ο Ντόντσιτς για τη Σλοβενία στο Τελ Αβίβ

2017-08-18T16:55:33+00:00 2017-08-18T16:56:13+00:00.

Giannis Askounis

18/Aug/17 16:55

Στο εναρκτήριο παιχνίδι τριήμερου τουρνουά, το Ισραήλ επικράτησε με 89-84 της Σλοβενίας, εκ των αντιπάλων της Ελλάδας στη φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ.

Έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας στο Τελ Αβίβ, το συγκρότημα του Ερέζ Ελντενστάιν πέτυχε επιμέρους σκορ 22-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο και άνοιξε διαφορά, που ανέβασε μέχρι τους 23 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σλοβένοι μείωσαν τη διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Έτσι, οι γηπεδούχοι πέτυχαν έβδομη νίκη σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας για το Ευρωμπάσκετ. Ξεχώρισε με 23 πόντους (6/9 δ., 3/5 τρ., 2/2 β.) ο Όμρι Κάσπι. Ακολούθησε με 16 πόντους ο Ρίτς Χάουελ, ο οποίος είχε 8/10 δίποντα.

Όσον αφορά στους αντιπάλους της Ελλάδας στη φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ, ο 18άχρονος Ντόντσιτς ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 24 πόντους (4/5 δ., 5/8 τρ., 1/2 β.). Στους 17 έφθασε ο Γκόραν Ντράγκιτς και στους 16 ο Άντονι Ράντολφ.