Δύσκολη φιλική νίκη των Ιταλών απέναντι στο Μαυροβούνιο με εξαιρετικό Μπελινέλι! (photo)

2017-08-18T20:02:46+00:00 2017-08-18T21:29:13+00:00.

18/Aug/17 20:02

Η Εθνική Ιταλίας του Έτορε Μεσίνα συμμετέχει σε τουρνουά στην Τουλούζ της Γαλλίας και κέρδισε δύσκολη το Μαυροβούνιο με 67-66 χάρη σε ένα τρίποντο του εξαιρετικού Μπελινέλι στα τελευταία δευτερόλεπτα και στην πολύ καλή άμυνα της τέταρτης περιόδου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μία “παράσταση” των Μαυροβούνιων απέναντι στους Ιταλούς καθώς το συνολικό τους πλάνο σε άμυνα και επίθεση τους… βγήκε στο παρκέ με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να ολοκληρωθεί με 39-26 υπέρ τους.

Στο δεύτερο κομμάτι του φιλικού, οι παίκτες του κόουτς Μεσίνα με “όπλο” την άμυνα τους και το πιο συγκεντρωμένο και ομαδικό παιχνίδι τους στην επίθεση μείωσαν την διαφορά (53-46). Στην τελευταία περίοδο με τον Μπελινέλι να “καθαρίζει” στην επίθεση και την άμυνα των “ατζούρι” να… δαγκώνει το παιχνίδι γύρισε και στο φινάλε ένα τρίποντο του Ιταλού NBAερ και 2/2 βολές στο τέλος έδωσαν την φιλική νίκη στην Ιταλία με 67-66.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν φυσικά ο Μάρκο Μπελινέλι με 24 πόντους (4/7τριπ.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ντατόμε με 10 πόντους και 2 ριμπάουντ. Από το Μαυροβούνιο ξεχώρισε ο Ντούμπλιεβιτς με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.