Εύκολη νίκη για την Ισπανία με τη Σενεγάλη (video)

2017-08-18T22:48:42+00:00 2017-08-18T23:31:14+00:00.

Giannis Askounis

18/Aug/17 22:48

Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία, ώστε να συνεχίσει νικηφόρα στα φιλικά προετοιμασίας ενόψει του Ευρωμπάσκετ με 80-71 επί της Σενεγάλης.

Πριν από το τζάμπολ του ματς, που έγινε στη Μελίγια, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή. Έτσι, οι Ισπανοί εξέφρασαν τα συλλυπητήρια τους στους οικείους των θυμάτων από την τρομοκρατική επίθεση στη Βαρκελώνη.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ισπανών στο δεύτερο 20άλεπτο. Το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριόλο δημιούργησε διψήφια διαφορά και δεν κινδύνευσε μέχρι το πέρας της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ρίκι Ρούμπιο με 14 πόντους, ενώ ο Ουίλι Ερνανγκόμεζ ακολούθησε με 10. Ακόμα, ο Πάου Γκασόλ συνδύασε 9 πόντους με 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για την αφρικανική εθνική διακρίθηκε ο πρώην NBAer, Μορίς Εντόρ, με 20 πόντους και 9 ασίστ.