Πολωνία: Με πρωταγωνιστή τον Σλότερ νίκησε στο τέλος η αντίπαλος της Εθνικής! (photo)

2017-08-20T19:38:48+00:00 2017-08-20T20:25:28+00:00.

20/Aug/17 19:38

Η Εθνική Πολωνία πήρε μία πολύ δύσκολη φιλική νίκη στο τέλος σε παιχνίδι που διεξήχθη απέναντι στην Ρωσία και συνεχίζει την προετοιμασία της ενόψει Ευρωμπάσκετ, όπου και στον όμιλο θα αντιμετωπίσει την Εθνική Ομάδα.

Οι Πολωνοί ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο του ματς και είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του με 34-31, αλλά το παιχνίδι παρότι φιλικό είχε ξεκάθαρα τον χαρακτήρα του ντέρμπι.

Στην τρίτη περίοδο μάλιστα οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά με 54-51 χάρη σε ένα επιθετικό τους “ξέσπασμα” και είχαν το… πάνω χέρι για την νίκη. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες “ξέχασαν” να παίξουν άμυνα κάτι που τελικά εκμεταλλεύτηκαν οι τυπικά γηπεδούχοι και με τους 30 πόντους που σκόραραν και ένα τυχερό τρίποντο με ταμπλό στα 20 δευτερόλεπτα περίπου πριν το τέλος κέρδισαν με 81-78.

Κορυφαίοι από την πλευρά των αντιπάλων της Εθνικής μας στον όμιλο του Ελσίνκι, ήταν ο πρώην “πράσινος” Σλότερ με 16 πόντους και 5 ασίστ και ο Βατσίνσκι με 1 πόντους, ενώ από την Ρωσία καλύτερος ήταν ο Σβεντ με 20 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ.