Τρομακτική η Γαλλία “διέλυσε” την Ιταλία! (photo)

2017-08-20T22:32:36+00:00 2017-08-21T13:47:41+00:00.

20/Aug/17 22:32

Η αντίπαλος της Εθνικής μας Ομάδα στον όμιλο του Ευρωμπάσκετ, Γαλλία “διέλυσε” σε φιλικό παιχνίδι την πολύ κακή Ιταλία πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο!

Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού είχαν απλά ένα ελαφρύ προβάδισμα με 47-41 και την επίθεση τους να λειτουργεί πολύ καλά, σε αντίθεση με την μέτρια αμυντική λειτουργία.

Στο δεύτερο μέρους του φιλικού όμως οι Ιταλοί…. εξαφανίστηκαν από το παρκέ και “παραδόθηκαν” στις ορέξεις της παρέας του Νάντο Ντε Κολό. Το τελικό 88-63 και οι μόλις 22 πόντους που πέτυχαν οι “ατζούρι” στο δεύτερο μέρος, αποτελούν την πλήρη εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την εξαιρετική Γαλλία ξεχώρισε ο Λοβέρν με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Φουρνιέ με 17 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Ερτέλ με 11 πόντους και 6 ασίστ. Επίσης ο Κιμ Τιλί του Ολυμπιακού είχε σε 16 λεπτά 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από το σύνολο του Έτορε Μεσίνα ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Μπελινέλι με 15 πόντους, ενώ ο Χάκετ είχε 3 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.