Ακρόπολις: Με το… δεξί η Σερβία του κυρίαρχου Μαριάνοβιτς

2017-08-23T19:36:35+00:00 2017-08-23T20:45:45+00:00.

23/Aug/17 19:36

Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια (21π.) και η Σερβία νίκησε την Ιταλία στο εναρκτήριο ματς του τουρνουά Ακρόπολις (65-73).

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε υπεροπλία κάτω από το καλάθι, κυρίως με τον Μαριάνοβιτς (21π., 8ριμπ.) κι έφτασε στη νίκη επί της Ιταλίας, για την οποία δεν έφτανε ο Μπελινέλι (20π.)

Το παιχνίδι είχε καλό θέαμα από την αρχή, με τους Σέρβους να… ταΐζουν τον Μαριάνοβιτς, που ήδη είχε 12 πόντους στην χορταστική πρώτη περίοδο (24-22 υπέρ της Ιταλίας).

Ο Μπελινένι με αρωγό τον Αραντόρι ήταν ο κύριος επιθετικός εκφραστής των Ιταλών, που επιδίωξαν τον γρήγορο ρυθμό, με καλή κυκλοφορία που έβγαζε ελεύθερα σουτ. Η Σερβία πάντως έκλεισε προηγούμενη το πρώτο μέρος (38-40) με τον Μίτσιτς.

Η ομάδα του Μεσίνα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στον οίστρο του Μπελινέλι, ωστόσο η Σερβία μετά την ισοπαλία του 29’ (54-54) πήρε τα ηνία και στο 35’ έχτισε υπέρ της +9 (60-69) με τον Μπογκντάνοβιτς να σκοράρει.
Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς μπήκαν με +8 στο τελευταίο δίλεπτο (63-71), πριν σφραγίσουν τη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι του Ακρόπολις.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 38-40, 56-59, 65-73.