Απίστευτη η Γεωργία του Ζούρου υπέταξε και τη Σερβία!

2017-08-24T19:44:41+00:00 2017-08-24T20:14:32+00:00.

24/Aug/17 19:44

ԏՑ͏Ձ JяЏˉӠ2017 / ӅтɁ - ÅّÉ`/ ACROPOLIS TOURNAMENT 2017 / SERBIA - GEORGIA (ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / Eurokinissi Sports)

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις στο τουρνουά “Ακρόπολις”, αφού νίκησε και τη Σερβία (66-68), με κορυφαίο τον Σενγκέλια και κλειδί τη… ζώνη!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Οι Γεωργιανοί πρόσθεσαν άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση στα φιλικά, με θύμα αυτή τη φορά τους Σέρβους, που προηγούνταν σταθερά ως το 38’, αλλά στο φινάλε πνίγηκαν από τη ζώνη του Ζούρου που είχε MVP τον Σενγκέλια!

Κάτι παραπάνω από δυνατά άρχισε η Σερβία (12-2, 6’), που με τη γνωστή συνταγή (Μαριάνοβιτς) βρέθηκε στο 20-10 (9’), με τον Σενγκέλια να σκοράρει στη λήξη της πρώτης περιόδου για το 20-15.

Το σερί 9-0 των Γεωργιανών τους επέτρεψε να πλησιάσουν στον πόντο (20-19, 11’) και μάλιστα με τρίποντο του Μαρκοϊσβίλι πέρασαν μπροστά (31-32, 18:30’’), πριν ο Μπίρτσεβιτς στείλει τις δύο ομάδες στο ημίχρονο με ισοπαλία (36-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς πήραν μια μικρή διαφορά (51-43, 26’), με τον Σενγκέλια να προσπαθεί να κρατήσει κοντά τη Γεωργία (55-50, 30’), η οποία έβρισκε τα σουτ-απάντηση όποτε η Σερβία ήθελε να ανοίξει τη διαφορά (63-59, 35’).

Η ομάδα του Ζούρου πλησίασε ακόμα παραπάνω και με βολές πήρε προβάδισμα με σερί 9-0 (63-65, 39’)! Οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να σπάσουν τη ζώνη του Ζούρου, μένοντας 4,5 λεπτά χωρίς πόντο, πριν ο Μπογκντάνοβιτς ισοφαρίσει από τη γραμμή (65-65, -53,6’’).

Ο Σανάτζε πυροβόλησε από τα 6,75μ. (68-65), με τον Μπογκντάνοβιτς να μειώνει με μία βολή και τη Σερβία να έχει την ευκαιρία για τη νίκη. Όμως η ασίστ του Μπογκντάνοβιτς στον ελεύθερο Λούτσιτς δεν έγινε τρίποντο νίκης, αφού το σουτ… μπήκε και βγήκε, με τη Γεωργία να κάνει το 2Χ2 στο “Ακρόπολις”.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-36, 55-50, 66-68.