Ισπανία: Φιλική νίκη με απίστευτο Πάου κόντρα στην Λιθουανία! (photo)

2017-08-25T20:35:11+00:00 2017-08-25T20:35:11+00:00.

25/Aug/17 20:35

Μία πολύ σημαντική φιλική νίκη στο τέλος του ματς πήρε η Ισπανία κόντρα στην Λιθουανία σε μία επανάληψη του τελικού του Ευρωμπάσκετ του 2015.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μία εξαιρετική “παράσταση” των Λιθουανών που πήραν διαφορά 10 πόντων (46-36) χάρη στην εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος όμως αρχικά οι “φούριας ρόχας” πέρασαν μπροστά με 59-58 και στην συνέχεια είχαμε ένα τρομερό ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες παρά τον φιλικό χαρακτήρα του ματς. Οι Λιθουανοί στα 26 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε πήραν προβάδισμα με 78-77 χάρη σε τρίποντο του Ματσιούλις, όμως στα 8 δευτερόλεπτα ο εξαιρετικός Πάου Γκασόλ έδωσε την νίκη στην ομάδα του 79-78, όπου και ήταν το τελικό σκορ.

Καλύτεροι από τους νικητές ήταν ο σέντερ των Σπερς με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Αμπρίνες με 15 πόντους, ενώ από την “λιέτουβα” ξεχώρισε ο Βαλαντσιούνας που έκανε double double με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.