Γερμανία: Μπήκε με το… δεξί, χάρη στον καταπληκτικό Σρέντερ!

2017-08-31T16:25:20+00:00 2017-08-31T16:36:24+00:00.

31/Aug/17 16:25

Με το… δεξί μπήκε στον δεύτερο όμιλο του Ευρωμπάσκετ η Γερμανία η οποία κέρδισε με 75-63 την Ουκρανία χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Ντένις Σρέντερ ο οποίος έκανε απίστευτα πράγματα στο παρκέ από την δεύτερη περίοδο και μετά.

Μπορεί στην αρχή του αγώνα οι Ουκρανοί να εντυπωσίασαν κυρίως με τη άμυνα τους, όμως η Γερμανία από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά με “μπροστάρη” τον Σρέντερ και τους Μπέζινγκ (17π.)-Βόιγκτμαν (8π.) για συμπαραστάτες του, πήρε τον έλεγχο του ματς στα χέρια της.

Η διαφορά έφτασε σε μεγάλα επίπεδα και οι Ουκρανοί δεν απείλησαν ποτέ ουσιαστικά τους Γερμανούς οι οποίοι ξεκίνησαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις το τουρνουά.

Εξέλιξη αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μία αμυντική “παράσταση” των Ουκρανών καθώς τα… μετόπισθεν τους λειτούργησαν εξαιρετικά και δέχθηκαν μόλις 9 πόντους από την Γερμανία την οποία μάλιστα υποχρέωσαν σε 2/17 σουτ (!), ενώ η περίοδος έκλεισε με 16-9.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τα “πάντσερ” να αντιδρούν κυρίως επιθετικά σημειώνοντας γρήγορα όσους πόντους (9) πέτυχαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 14′ οι Γερμανοί μείωσαν σε 24-20 με τον Σρέντερ να έχει ήδη 12 πόντους και 2 ασίστ, ενώ η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε την Γερμανία στο +6 (39-33) με τον γκαρντ των Χοκς να είναι εξαιρετικός με 18 πόντους και 4 ασίστ.

Η έναρξη του δεύτερου μέρους βρήκε τους τυπικά γηπεδούχους να “τρέχουν” ένα σερί 9-4 (48-37) με τον Σρέντερ να βρίσκει συμπαραστάτες στο πρόσωπο των Μπένζινγκ (14π.) και Βόιγκτμαν (9π.)  και να αλλάζουν μαζί την μορφή του αγώνα. Η διαφορά έφτασε και το +16 (56-40), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 58-47.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Γερμανοί επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί και αύξησαν μάλιστα την διαφορά στο σκορ στους 15 πόντους (66-51) και ουσιαστικά “κλείδωσαν” την νίκη στην πρεμιέρα. Τελικό σκορ 75-63 με την Γερμανία να ξεκινάει με το… δεξί το Ευρωμπάσκετ και την Ουκρανία να προβληματίζει.

Παίκτης κλειδί: Αναμφισβήτητα ο κορυφαίος παίκτης του παρκέ ήταν ο Ντένις Σρέντερ ο οποίος άλλαξε την ροή του ματς και με 32 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ χάρισε σχετικά άνετα την νίκη στην ομάδα του.

Που κρίθηκε: Ο νικητής του αγώνα κρίθηκε σε δύο σημεία κατά πρώτον στην δεύτερη περίοδο όπου η Γερμανία με τον Σρέντερ ηγέτη βρήκε ρυθμό στην επίθεση και “ξεκόλλησε” από τους 9 πόντους. Πάντως ίσως το πιο καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού ήταν το ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο με τα “πάντσερ” να παίρνουν διαφορά 16 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 33-39, 58-47, 75-63

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσ.), Μάριτσιτς (Σερβ.), Βελίκοφ (Βουλγ.).