Παλικάρι η Γεωργία του Ζούρου, υπέταξε τη Λιθουανία!

2017-08-31T19:25:19+00:00 2017-08-31T19:34:23+00:00.

31/Aug/17 19:25

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου μπήκε με το δεξί στο Ευρωμπάσκετ, αφού… επέζησε στο ντέρμπι με την Λιθουανία στο Τελ Αβίβ για τον Β’ όμιλο (77-79), χάρη στη βραδιά καριέρας του Σενγκέλια!

Οι Γεωργιανοί επιβεβαίωσαν και στην πρεμιέρα του Β’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ πως είναι κάτι παραπάνω από… σκληρά καρύδια, αφού νίκησαν τους δευτεραθλητές Ευρώπης στο Τελ Αβίβ, με τον Σενγκέλια να κάνει ρεκόρ καριέρας στην εθνική του ομάδα!

Εξέλιξη αγώνα

Οι Λιθουανοί έδειξαν διάθεση να πάρουν διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και με επιμέρους 15-3 έφτασαν στο +12 στο 14′ (33-21), με τους παίκτες του Ζούρου να τη μαζεύουν με τον Σενγκέλια εν μέρει μέσα σε 1,5 λεπτό ως την ανάπαυλα (39-34).

Το δεύτερο 20λεπτο ήταν με όρους απόλυτου ντέρμπι (50-50, 27′), με την Γεωργία να παίρνει κεφάλι με τους ψηλούς (Πατσούλια, Σερμαντίνι) και να μπαίνει με δικό της προβάδισμα στην τελική ευθεία (57-59, 30′).

Κάθε προσπάθεια να ξεφύγει ένας εκ των δύο αντιπάλων συναντούσε άμεση αντίδραση (68-68, 33′) και τα εκατέρωθεν λάθη δεν έλειπαν (74-74, 38′).

Ο Μαρκοϊσβίλι έβαλε μπροστά τη Γεωργία (74-76, 38:30”) και μετά τις κακές επιλογές των Λιθουανών ο Ντίξον έδωσε αποφασιστικό “αέρα” τεσσάρων πόντων (74-78) με 20” να απομένουν!

Ο Ματσιούλις κράτησε προσωρινά ζωντανή την ομάδα του (77-78, -8,4”), ο Ντίξον είχε 1/2 βολές (77-79), αλλά ο Ματσιούλις δεν μπόρεσε να γίνει ήρωας στην εκπνοή, με τη Γεωργία να πανηγυρίζει τη νίκη στην πρεμιέρα!

Ο Τορνίκε Σενγκέλια ήταν εντυπωσιακός και στη μεγαλύτερη παραγωγικά βραδιά του με την εθνική (29π.), οδήγησε τη Γεωργία στη νίκη! Πολύ σημαντική ήταν και η συμβολή του Ντίξον (11π., 7ασ.) ειδικά στο τέλος!

Που κρίθηκε

Οι Λιθουανοί είχαν μικρό προβάδισμα στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όμως έμειναν τρία λεπτά χωρίς πόντο σε καθοριστικό σημείο (36′-39′) και έδωσαν την ευκαιρία στη Γεωργία να κάνει σερί 6-0 (74-78), να πάρει κεφάλι και τη νίκη στο τέλος!

Δεκάλεπτα: 18-18, 39-34, 57-59, 77-79.

Διαιτητές: Λεζκάνο (Αργεντινή), Τσιούλιν (Ρουμανία), Γιλμάζ (Τουρκία)