Κροατία: Δύσκολη νίκη στον αστερισμό του Μπογκντάνοβιτς!

2017-09-01T15:41:23+00:00 2017-09-01T17:57:38+00:00.

01/Sep/17 15:41

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net Η Κροατία δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα και κάτι παραπάνω, μέχρι να σπάσει την αντίσταση της μαχητικής Ουγγαρίας και να επικρατήσει με 67-58 στην πρεμιέρα του τέταρτο ομίλου του Ευρωμπάσκετ που γίνεται στο Κλουζ της Ρουμανίας. Με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να μην έχει αντίπαλο αλλά και την Ουγγαρία να στερείται των υπηρεσιών […]

Η Κροατία δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα και κάτι παραπάνω, μέχρι να σπάσει την αντίσταση της μαχητικής Ουγγαρίας και να επικρατήσει με 67-58 στην πρεμιέρα του τέταρτο ομίλου του Ευρωμπάσκετ που γίνεται στο Κλουζ της Ρουμανίας.

Με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να μην έχει αντίπαλο αλλά και την Ουγγαρία να στερείται των υπηρεσιών του Άνταμ Χάνγκα στο δεύτερο ημίχρονο μειώνοντας δραματικά τις πιθανότητες της να νικήσει, η Κροατία έκανε τη δουλειά σωστά, έστω και αν θα πρέπει να δουλέψει πολύ στον τομέα των αμυντικών ριμπάουντ. Μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ άλλωστε, η … σχεδόν γηπεδούχος Ουγγαρία έμεινε στο παιχνίδι, αλλά χωρίς τον Χάνγκα δεν μπορούσε να αντέξει ως το φινάλε.

Εξέλιξη αγώνα

Η Κροατία πήρε μικρό προβάδισμα, 39-36, στο ημίχρονο από την ανέλπιστα ανταγωνιστική Ουγγαρία που είχε την υποστήριξη χιλιάδων φιλάθλων της στο Κλουζ. Η διαφορά θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερη αλλά οι Κροάτες έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ (10) και οι Μαγυάροι είχαν έτσι περισσότερες επιθέσεις (28-37) καλύπτοντας έτσι την αστοχία τους. Ο Χάνγκα είχε το ρόλο του δημιουργού περισσότερο (4ας.), αλλά η ομάδα του δεν μπόρεσε να σταματήσει το δίδυμο Μπογκντάνοβιτς-Σάριτς που πήγαν στα αποδυτήρια με 19 πόντους (10+9).

Η ίδια ιστορία συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ουγγαρία έφτασε τα 16 επιθετικά ριμπάουντ (30-19 σύνολο) και με συνεχείς ανανεώσεις των κατοχών κατάφερε να πάρει και προβάδισμα με 53-52. Κι αυτό παρότι ο Χάνγκα έμεινε στους 5π. του ημιχρόνου καθηλωμένος μάλιστα στον πάγκο με τραυματισμό και ο Μπογκντάνοβιτς είχε 19 με τον Σάριτς να προσθέτει 13π.!

Νομοτελειακά όμως, η Κροατία θα έπαιρνε το παιχνίδι. Δύσκολα ή εύκολα. Χωρίς τον Χάνγκα η Ουγγαρία συνάντησε επιθετικές δυσκολίες παρά το καλό παιχνίδι των Βοϊβόντα και Περλ από την περιφέρεια, ενώ η Κροατία ξεκίνησε πολύ δυνατά την τελευταία περίοδο (60-53).

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ήταν ασταμάτητος παρότι άστοχος από μακριά. Μπόρεσε και κέρδισε τα φάουλ (μετρ του είδους), ευστόχησε στις βολές και στα σουτ δύο πόντων και έκανε τη διαφορά υπέρ της Κροατίας

Που κρίθηκε

Θα μπορούσαμε να πούμε πως η απώλεια του Χάνγκα ήταν η πλέον καθοριστική και αυτό φάνηκε όταν η Κροατία προσαρμόστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα (Ουγγαρία πρώτη): 20-20, 16-19, 17-13, 5-15

Διαιτητές: Αναστόπουλος (Ελλ.), Μαεστρέ (Γαλ.), Μιχαηλίδης (Ελβ.)