Φοβερός Μπογκντάνοβιτς, λύγισε τον… Πορζίνγκις!

2017-09-01T17:56:28+00:00 2017-09-01T18:23:09+00:00.

01/Sep/17 17:56

Η Σερβία του απόλυτα ηγετικού Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς υπέταξε τη Λετονία του εντυπωσιακού Κρίσταπς Πορζίνγκις (92-82) και μπήκε νικηφόρα στον Δ’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς στο πρώτο της παιχνίδι στη διοργάνωση, στην Πόλη, χρειάστηκε το… ρεκόρ πόντων του Μπογκντάνοβιτς (30π.) για να φτάσει στη νίκη, την ώρα που ο Πορζίνγκις έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά δεν έφτανε μαζί με τον Ντάβις Μπέρτανς για την ομάδα του.

Εξέλιξη αγώνα

Άκρως εντυπωσιακό ξεκίνημα έκαναν οι Λετονοί (10-22, 7:30”), με τους Σέρβους να μαζεύουν γρήγορα τη διαφορά (23-24, 11′) και να αντιδρούν ξανά μετά το ξέσπασμα του Πορζίνγκις σε άμυνα και επίθεση, περνώντας και μπροστά (32-30, 14′), πριν ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ζάνις Πέινερς κάνει το 45-47 του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς, με ηγέτη τον Μπογκντάνοβιτς πήραν το πάνω χέρι στην τρίτη περίοδο και μπήκαν προηγούμενοι με πέντε (65-60, 30′) στην τελική ευθεία, δείχνοντας να έχουν ψυχολογία νίκης.

Μάλιστα, στο 33′ προηγούνταν με +8 (73-65), η απάντηση ήταν σερί 10-0 από τη Λετονία (73-75, 37′), πριν το σερβικό 7-0 (80-75, 38′)! Η ψυχολογία επανήλθε με το μέρος της Σερβίας, που με το τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς για το 88-79 (-40”), έβαλε ουσιαστικά σφραγίδα στη νίκη των “πλάβι” στην πρεμιέρα!

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν εντυπωσιακός στην πρεμιέρα της Σερβίας κι έκανε νέο πόντων με την εθνική του (30π.) και την οδήγησε στη νίκη, στο πρώτο της παιχνίδι για τον Δ’ όμιλο.

Που κρίθηκε

Στην τέταρτη περίοδο τα σερί έδιναν κι έπαιρναν, όμως όταν η Λετονία προηγήθηκε με σερί 10-0, οι Σέρβοι απάντησαν άμεσα (80-75) και πήραν τη νίκη στην πρεμιέρα τους στο Ευρωμπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 21-24, 45-47, 65-60, 92-82.

Διαιτητές: Τσμκίεβιτς (Πολωνία), Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Χορόζοφ (Βουλγαρία)