Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο η Τσεχία

2017-09-01T21:18:25+00:00 2017-09-01T21:26:32+00:00.

Giannis Askounis

01/Sep/17 21:18

Άργησε, αλλά η Τσεχία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο ματς με τη Ρουμανία ξεκινώντας το 40ό Ευρωμπάσκετ με νίκη 83-68 στην Κλουζ-Ναπόκα.

Το συγκρότημα του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ αγωνίστηκε μεν στη Ρουμανία, αλλά οι Τσέχοι φίλαθλοι ουσιαστικά έδωσαν στην εθνική της χώρας τους το πλεονέκτημα έδρας με τη “θερμή” συμπαράστασή τους. Η Τσεχία εξασφάλισε και το θετικό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα των δύο εθνικών στον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Εξέλιξη Αγώνα
Οι Τσέχοι βρέθηκαν στο +6 από το πρώτο 10άλεπτο, όταν προηγήθηκαν με 15-9, αλλά έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο με 10-0. Ξέφυγαν αρχικά με 50-38, ενώ ακολούθησε +18 στο 65-47 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Με τη διαφορά να ανεβαίνει μέχρι τους 21 πόντους το υπολειπόμενο διάστημα του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Παίκτης-Κλειδί
Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τόμας Σατοράνσκι οδήγησε εκ του ασφαλούς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του στη νίκη. Ο 25άχρονος γκαρντ τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Πού κρίθηκε;
Όντας μία από τις πλέον αδύναμες εθνικές του Ευρωμπάσκετ, οι Ρουμάνοι έμειναν κοντά στο σκορ για 20 λεπτά, κυρίως χάρη στην ευστοχία τους στα τρίποντα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσεχία σοβαρεύτηκε στην άμυνα και εξασφάλισε άκοπα το θετικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 22-21, 38-40, 47-62, 68-83.
Διαιτητές: Βάσκεζ (Πουέρτο Ρίκο), Ζάστσουκ (Ουκρανία), Κρέγιτς (Σλοβενία)