Η Πολωνία διέλυσε την Ισλανδία και ελπίζει…

2017-09-02T14:29:08+00:00 2017-09-02T14:42:27+00:00.

02/Sep/17 14:29

Η Πολωνία δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Ισλανδία να πιστέψει στη νίκη, συντρίβοντας την με 91-61 στη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου- του δικού μας- γκρουπ του Ευρωμπάσκετ. Θυμίζουμε πως εμείς νικήσαμε με 90-61. Σημάδι το έβαλαν οι Ισλανδοί;

Οι “ερυθρόλευκοι” κυριάρχησαν απόλυτα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο. Με τη νίκη αυτή οι Πολωνοί διατηρούν ακέραιες τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση έστω και δεν θεωρούνται το φαβορί για αυτή μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τη Σλοβενία.

Εξέλιξη αγώνα

Η Ισλανδία αιφνιδίασε την Πολωνία στο ξεκίνημα (6-0, 8-2), αλλά γρήγορα η τελευταία βρήκε την αυτοκυριαρχία της στο παρκέ και πέρασε μπροστά με 16-14 στο 10’. Χάρη στα περισσότερα ριμπάουντ (25-15) πήρε και πιο πολλές κατοχές και με τον Βαντζίσκι βασικό σκόρερ (12π.) και τους Σλότερ-Κούλιγκ να τον ακολουθούν (από 7π.- 11 ο Βίλιαμσον), η Πολωνίας «έχτισε» μία στιβαρή διαφορά στο ημίχρονο, 41-29, που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι.

Η Πολωνία όχι μόνο δεν άφησε την Ισλανδία να επιστρέψει αλλά μεγάλωσε και τη διαφορά. Έφτασε ως τους 19 στο 28’ (56-37), πάντα κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και υποχρεώνοντας τους «βόρειους» σε πολλά άστοχα σουτ, ακόμα και κάτω από το καλάθι. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με χαώδη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες (60-37) και το παιχνίδι ουσιαστικά και πρακτικά είχε τελειώσει από εκείνο το λεπτό.

Η τέταρτη περίοδος είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα με την Ισλανδία απλά να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ αλλά και πάλι να χάνει στο δεκάλεπτο…

O Άνταμ Βαντζίσκι ήταν ο πρώτος σκόρερ της Πολωνίας και ο κορυφαίος της παίκτης ξεχωρίζοντας ελαφρώς από τους συμπαίκτες του. Το κυριότερο ήταν ότι όταν η ομάδα του πήρε τη διαφορά αυτός πρωταγωνίστησε

Που κρίθηκε

Δεν χρίζει κριτικής το ματς. Η Πολωνία κυριάρχησε στα ριμπάουντ, έκανε σωστά τη δουλειά στην άμυνα και είχε σοβαρές επιλογές στην επίθεση. Δεν χρειαζόταν τίποτα άλλο.

Δεκάλεπτα : 16-14, 25-15, 19-8, 31-24

Διαιτητές: Ομπράντοβιτς (Βοσν.), Κοζλόβσκις (Λετ.), Ντάβιντοφ (Ρως.)