Ιταλία: Τρίποντη “εκτέλεση” με… θύμα την Ουκρανία

2017-09-02T19:14:30+00:00 2017-09-02T19:24:24+00:00.

02/Sep/17 19:14

Η Ιταλία έκανε εύκολα το 2Χ2 στον Β’ όμιλο, αφού υπέταξε και την Ουκρανία στο Τελ Αβίβ (66-78), με τρίποντο ρεσιτάλ, με μπροστάρη ξανά τον Μπελινέλι (26π.).

Μετά το Ισραήλ, η ομάδα του Ετορε Μεσίνα, υπό το βλέμμα του… προϊστάμενού του στους Σπερς, Γκρεγκ Πόποβιτς, νίκησε και την Ουκρανία, διατηρώντας το απόλυτο μετά από δύο αγωνιστικές στον Β’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ, αφήνοντας αντίστοιχα στο 0-2 τους Ουκρανούς.

Οι Ιταλοί, ακόμα κι όταν ο αντίπαλός τους προσπάθησε να επιστρέψει, απάντησε με τρίποντη “βροχή”, έχοντας συνολικά 17/31 έξω από τα 6,75μ., με πρώτο βιολί τον Μπελινέλι.

Εξέλιξη αγώνα

Από το δεύτερο δεκάλεπτο ο έλεγχος του αγώνα ανήκε στην Ιταλία, που πήρε το προβάδισμα με σερί 12-0 από το 29-26 του 15′, στο 29-38 του 19′ και το 33-43 του 20′.

Η ομάδα του Μεσίνα “έπαιζε” σε διψήφιες διαφορές, πηγαίνοντας με +11 στην τελική ευθεία (48-59, 30′), με την Ουκρανία από την πλευρά της να κάνει μεγάλη προσπάθεια και να φτάνει με ηγέτη τον Πουστόβι στο -4 (58-62, 33′).

Ντατόμε, Αραντόρι, Μπελινέλι αποκατέστησαν την… ιταλική τάξη πίσω από τα 6,75μ. (58-73, 37′) κι έτσι το παιχνίδι κρίθηκε προς την πλευρά της Ιταλίας, που έκανε το 2Χ2 στον όμιλο, αφήνοντας στο 0/2 την Ουκρανία.

Ο Μάρκο Μπελινέλι ήταν ξανά χάρμα ιδέσθαι, με απολογισμό 26 πόντους και ηγετική παρουσία για την ιταλική ομάδα, που βασίζει πολλά στον σούπερ σταρ της.

Που κρίθηκε

Οι Ιταλοί έβαλαν τις βάσεις της νίκης τους στη δεύτερη περίοδο, όταν πήραν διψήφια διαφορά, ενώ αντέδρασαν ακαριαία και όταν η Ουκρανία πλησίασε στους τέσσερις (58-62), με σερί 11-0 για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-16, 33-43, 48-59, 66-78.

Διαιτητές: Βάζκεζ (Πουέρτο Ρίκο), Τσιούλιν (Ρουμανία), Γιλμάζ (Τουρκία)