Γαλλία: Διέλυσε την Ισλανδία με ρεκόρ πόντων στο Ευρωμπάσκετ!

2017-09-03T14:28:14+00:00 2017-09-03T14:31:53+00:00.

03/Sep/17 14:28

Η Γαλλία διέλυσε (και αυτή) την Ισλανδία με ρεκόρ πόντων, παρότι οι “ψαράδες” προέβαλλαν σθεναρή αντίσταση για 20-22 λεπτά μέχρι να αποδεχτούν τη μοίρα τους και το ρόλο τους σε αυτό το Ευρωμπάσκετ: δηλαδή μίας εκ των χειρότερων ομάδων του τουρνουά…

Το τελικό 115-79 δεν μας αφήνει περιθώρια υψηλής κριτικής. Οι Γάλλοι έλεγξαν το σκορ και το ρυθμό σε όλο το παιχνίδι, αν και στο πρώτο ημίχρονο οι Ισλανδοί έμειναν κοντά στο σκορ. Το ταλέντο των “τρικολόρ” ξεχειλίζει, το γνωρίσαμε και στη δική μας αναμέτρηση στην οποία δεχτήκαμε 95 πόντους και η Ισλανδία δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω, μένοντας χωρίς νίκη σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Δεν βλέπουμε άλλωστε πως θα μπορέσουν να αποσπάσουν μία σε αυτόν τον όμιλο.

Εξέλιξη αγώνα

Η Ισλανδία δεν πτοήθηκε από το όνομα της Γαλλίας, βρήκε «τρύπια» (και πάλι) την άμυνα της και όχι μόνο έμεινε κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα αλλά προηγήθηκε και με 23-20 στο 8’ (Άκοξ 8- ΝτεΚολό 10)! Οι Γάλλοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 29-26 στο 10’.

Παρά την παροιμιώδη ευστοχία των Γάλλων με 20/30 σουτ και 17 ασίστ στο πρώτο μέρος, η Ισλανδία έμενε στο παιχνίδι (49-42) επειδή κατάφερε να μετατρέψει σε πλεονέκτημα την αδυναμία της στα ριμπάουντ. Πήρε 12 επιθετικά ριμπάουντ (τα έξι ο Άκοξ!) και έτσι ανανεώνοντας τις κατοχές της (43 με 30) κατάφερε να σταθεί επάξια στο γήπεδο (Στέφανσον 14).

Η αντίσταση της Ισλανδίας δεν θα μπορούσε να διαρκέσει εσαεί απέναντι σε μία εμφανώς υπέρτερη ομάδα. Η Γαλλία άρχισε να ελέγχει τα ριμπάουντ, βρήκε πάλι τις λύσεις με τις συνεργασίες της (21ασ. στο 25′!) και γρήγορα ξέφυγε με 66-48, για πρώτη φορά με τέτοια διαφορά στο παιχνίδι. Αυτό ήταν και το τέλος για τους φιλότιμους αλλά λίγους Ισλανδούς.

Όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια με Ελλάδα και Πολωνία, έτσι και με τη Γαλλία δεν μπόρεσαν να μείνουν στο παιχνίδι ως το 40′. Η Γαλλία με 10/16 τρίποντα αποσπάστηκε με 81-53 (3/4 ο Ερτέλ) στο 29′ και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με το μόνο που ουσιαστικά μας απασχόλησε να είναι η διαφορά και αν η Γαλλία θα έφτανε τους 100. Όχι ότι θα ήταν κάτι δύσκολο να πετύχει, σκοράροντας έτσι τους περισσότερους πόντους από κάθε άλλη ομάδα ως τώρα στο Ευρωμπάσκετ (103 είχε το Βέλγιο)…

Παίκτης-κλειδί:

Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις κάποιον σε τέτοιο παιχνίδι, αλλά ο Τόμας Ερτέλ που γέμισε τη στατιστική του σε πολλούς τομείς μπορείς να πεις πως μαζί με τον Ντε Κολό ήταν οι κορυφαίοι.

Που κρίθηκε:

Στην τρίτη περίοδο τέλειωσαν όλα. Η Γαλλία έπαιζε άμυνα με τα μάτια σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά με το ξεκίνημα του δεύτερου βελτιώθηκαν σε αυτό το κομμάτι, έλεγξαν τα ριμπάουντ και είχαν την καλύτερη επιθετική τους συγκομιδή σε κάποιο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 29-26, 20-17, 37-14, 29-23

Διαιτητές: Κάτο (Ιαπ.), Καλπάκας (Σουηδ.), Όζολς (Λετ.)