“Σόκαρε” Γεωργία και Ζούρο η Ουκρανία

2017-09-03T16:35:49+00:00 2017-09-03T16:52:51+00:00.

Giannis Askounis

03/Sep/17 16:35

Παρατάχθηκε με 11 παίκτες λόγω της απουσίας του Βιάτσεσλαβ Κράβτσοβ, αλλά η Ουκρανία κέρδισε με 88-81 τη Γεωργία.

Μάλιστα “έπιασε” το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου στην κατάταξη του 2ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ έχοντας μία νίκη και δύο ήττες έπειτα από τρία παιχνίδια. Έθεσε έτσι υποψηφιότητα για πρόκριση στους “16” του τουρνουά δημιουργώντας αμφιβολίες για την παρουσία των Γεωργιανών στην επόμενη φάση της διοργάνωσης της FIBA.

Όλα αυτά εν τη απουσία του 30άχρονου Κράβτσοβ, ο οποίος αποκλείστηκε από το ματς εξαιτίας ενοχλήσεων στη μέση. Από την πλευρά του, ο Ντένις Λούκασοβ έδωσε το παρών και πέτυχε νέο ρεκόρ για την Ουκρανία μοιράζοντας 11 ασίστ.

Εξέλιξη αγώνα
Το συγκρότημα του Ντένις Λούκασοβ ξεκίνησε το ματς με 8-0 και συνέχισε δημιουργώντας διψήφια διαφορά χάρη σε υπέρ της 12-2. Οι Γεωργιανοί μπήκαν μπροστά στο σκορ πριν το πέρας του πρώτου 10αλέπτου του αγώνα, που έγινε στο Τελ Αβίβ, αλλά οι Ουκρανοί δεν απώλεσαν το προβάδισμα στις τρεις τελευταίες περιόδους.

Μάλιστα έφθασαν μέχρι το +15 προηγούμενοι με 53-38 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η εθνική του 51άχρονου Ζούρου, που ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, αντέδρασε και διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Ο Αλεξάντρ Λίποβι του Προμηθέα πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο θέτοντας τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της πατρίδας του. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, καθώς οι Λούκασοβ (17 π.) και Αρτέμ Πουστόβι (19 π.), μεταξύ άλλων, ανέλαβαν το σκοράρισμα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Που κρίθηκε;
Οι Ουκρανοί περιόρισαν τη Γεωργία στο πρώτο ημίχρονο όντας εντυπωσιακά αποτελεσματικοί στην άμυνα. Βέβαια, τα… χρειάστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη εκμεταλλευόμενοι τη διψήφια διαφορά, που δημιούργησαν στο πρώτο 20άλεπτο.

Δεκάλεπτα: 20-21, 38-51, 63-67, 81-88.
Διαιτητές: Λεσάνο (Αργεντινή), Μάριτσιτς (Σερβία), Βογίνοβιτς (Μαυροβούνιο).