Φινλανδία: Νίκη “θρίλερ” με απίστευτο Μαρκάνεν κόντρα στην αυτόχειρα Πολωνία!

2017-09-03T21:21:03+00:00 2017-09-03T22:00:35+00:00.

03/Sep/17 21:21

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας για τον όμιλο της Εθνικής μας, η Πολωνία “αυτοκτόνησε” στην κανονική διάρκεια του ματς και έδωσε την ευκαιρία στην Φινλανδία να διεκδικήσει την νίκη στην παράταση, με τον νικητή τελικά να κρίνεται στην δεύτερη παράταση και αυτός να είναι η Φινλανδία με 90-87.

Οι Πολωνοί “αυτοκτόνησαν” στα πρώτα 40 λεπτά, όμως στην παράταση άντεξαν, τους ισοφάρισε ο σπουδαίος Μαρκάνεν και στην δεύτερη παράταση όλα κρίθηκαν από τον Φινλανδό φόργουορντ των Μπουλς που οδήγησε την ομάδα του στην νίκη στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Να πούμε ότι η Εθνική μας Ομάδα μετά από αυτό το ματς, θα έχει μπροστά της δύο “τελικούς” για την πρόκριση στα νοκ-άουτ κόντρα αρχικά στην γηπεδούχο Φινλανδία (5/6) και μετά με την Πολωνία (6/6).

H εξέλιξη του αγώνα

Στην αρχή του αγώνα οι Φινλανδοί εκμεταλλεύτηκαν την ενέργεια της… έδρας και προηγήθηκαν με 6-2 (στο 3′), όμως οι Πολωνοί με ένα μικρό σερί 6-0 πήραν εκείνοι “κεφάλι” στο σκορ με 8-6 στο 5ο λεπτό του ματς. Από εκείνη την στιγμή και μετά το παιχνίδι ήταν μέτριο, απλά η ποιότητα των γηπεδούχων τους έδωσε μεγαλύτερο προβάδισμα με 15-8 και στο φινάλε του δεκάλεπτου με 18-8, ενώ τραυματίστηκε και ο Ουίλσον.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μαρκάνεν να δίνει το δικό του “show” με 2/2 τρίποντα και τον Κοϊβίστο να “σκοτώνει” τους Πολωνούς, η Φινλανδία με 5/10 τρίποντα… έστειλε την διαφορά στο +14 (27-13 στο 13′) και έγινε το ακλόνητο φαβορί για την νίκη. Οι Πολωνοί πήραν και αυτοί “φωτιά” και με 2/2 τρίποντα μείωσαν σε 27-20 με τον Σλότερ να έχει 5 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Κόπονεν πήραν ξανά προβάδισμα 14 πόντων (34-20). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους “κόκκινους” να μειώνουν σε 36-32 με σερί 12-2.

Στην δεύτερη πράξη του αγώνα για τον όμιλο της Εθνικής μας, οι δύο ομάδες έμενα κοντά στο σκορ αφού αμφότερες έβρισκα πόντους κοντά στο αντίπαλο καλάθι (40-36 στο 24′). Οι Φινλανδοί μπορεί να είχαν ένα προβάδισμα 6 πόντων (47-41 στο 27′), όμως οι Πολωνοί ήταν “κολλημένοι σαν βδέλλα” πάνω τους, με την τρίτη περίοδο να λήγει τελικά με το ισόπαλο 52-52 έπειτα από σερί 11-5 των φιλοξενούμενων.

Η τέταρτη και τελευταίο περίοδος του αγώνα “θρίλερ” στο Ελσίνκι, βρήκε την Φινλανδία με τρίποντο του Μέρφι περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος να ισοφαρίζει σε 57-57 και όλα να είναι “ανοιχτά” για τον τελικό νικητή σε ένα παιχνίδι που ενδιέφερε την Ελλάδα. Στο 36ο λεπτό η Πολωνία είχε το προβάδισμα με 61-57 και ήταν κοντά στην νίκη-έκπληξη του α’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ απέναντι σε μία πολύ νευρική Φινλανδία. Στα 2′ πριν το φινάλε του ματς ο Σλότερ σκόραρε μπροστά στον Μαρκάνεν και η Πολωνία “αγκάλιασε” την νίκη με το σκορ στο 63-57.

Στο φινάλε ένα σουτ του Πονίτκα που έκανε το σκορ 66-57 παραλίγο να “τελειώσει” το ματς και να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του, όμως τα τραγικά λάθη της ομάδας του και ο Μαρκάνεν έστειλαν το ματς στην παράταση με  σκορ 66-66.Ενώ πούμε ότι στα τελευταία δεύτερα ο Σλότερ βγήκε από το ματς λόγω τραυματισμού έπειτα από “σύγκρουση” με τον Χαφ, αλλά επανήλθε.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο ψυχολογικά το φαβορί ήταν οι γηπεδούχοι, όμως η κούραση ήταν εμφανής και από τις δύο πλευρές με την Πολωνία 2′ πριν το τέλος της παράτασης να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 72-71 έπειτα από τρίποντο του Γκίελο (11π.). Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Χαφ έπειτα από δικό του λάθος έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Πολωνία με 76-73 1′ πριν την λήξη. Στα 50΄δεύτερα ο τεράστιος Κόπονεν ισοφάρισε σε 76-76, όμως ο Σλότερ και πάλι “σκότωσε” τους γηπεδούχους κάνοντας το 78-76 στα 12′.  Ο νεαρός σταρ Μαρκάνεν ισοφάρισε σε 78-78 στα 3′ και το ματς οδηγήθηκε και σε δεύτερη παράταση.

Δεύτερη παράταση

Οι Φινλανδοί με 4-1 σερί στην δεύτερη παράταση πήραν σημαντικό προβάδισμα με 82-79 και εκμεταλλεύτηκαν τις 1/4 βολές της Πολωνίας. Στα 2′ πριν το τέλος ο Μαρκάνεν συνέχιζε να οδηγεί την Φινλανδία στην νίκη (84-81) και το μεγάλο φαβορί ήταν οι γηπεδούχοι. Οι Πολωνοί ισοφάρισαν σε 84-84 με τρίποοντο του Βατσίνσκι, όμως ηττήθηκαν με 90-87 καθώς έκαναν κακές επιλογές και η Φινλανδία είχε ψυχραιμία στις βολές.

Παίκτης-κλειδί: Λόουρι Μαρκάνεν ο απόλυτος νέος σταρ του Ευρωμπάσκετ πρόσφερε μία μεγάλη “παράσταση” με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ σκόραρε όλα τα μεγάλα σουτ που χρειαζόταν η ομάδα του για την νίκη.

Που κρίθηκε: Σίγουρα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας όπου οι Πολωνοί έκαναν τα πάντα για να χάσουν κάτι που κατάφεραν δια…χειρός Μαρκάνεν στην δεύτερη παράταση. Εκεί το κρίσιμο σημείο ήταν οι λάθος επιλογές του μέχρι εκείνη την ώρα ήρωα. Σλότερ.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 36-32, 52-52, 66-66, 78-78 (πρτ.), 90-87

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβ.), Ομπράντοβιτς (Βοσν.), Νταίντοφ (Ρωσ.)