Κροατία: Τρόμαξε στο τέλος αλλά “κλείδωσε” τη δυάδα!

2017-09-04T18:42:18+00:00 2017-09-04T20:29:26+00:00.

04/Sep/17 18:42

Η Κροατία πήγε να χύσει την καρδάρα με το γάλα στο τελευταίο πεντάλεπτο απέναντι στο Μαυροβούνιο, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 76-72, έμεινε αήττητη και ουσιαστικά εξασφάλισε τουλάχιστον τη δεύτερη θέση του ομίλου εκτός αν κάνει το θαύμα και να νικήσει την Ισπανία για να “κλέψει” την πρώτη!

Παρότι προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές τουλάχιστον για τρία δεκάλεπτα και είχε το +9 με λιγότερο από τέσσερα λεπτά να απομένουν, η Κροατία παραλίγο να χάσει το παιχνίδι εξαιτίας της επιμονής του Ράις που έφερε το ματς στον πόντο. Δεν έφτανε όμως αυτό στο Μαυροβούνιο που έτσι έχασε την ευκαιρία να μπει στη δυάδα αλλά η τρίτη θέση στο γκρουπ εξαρτάται από τα δικά τους χέρια.

Εξέλιξη αγώνα

Καταιγιστική ήταν η Κροατία στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς προηγήθηκε του Μαυροβουνίου με 15-0 και 21-7 που έδειχνε ανήμπορο να αντιδράσει! Το μεγάλο του πρόβλημα ήταν φυσικά ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που τέλειωσε την περίοδο με 13 πόντους έχοντας 4/5 τρίποντα! Μόλις κόπασε λίγο το πράγμα, το Μαυροβούνιο μείωσε σε 25-17 παίρνοντας τα ηνία του αγώνα που στην αρχή ανήκαν ολοκληρωτικά στους Κροάτες.

Η αδυναμία τους στη ρακέτα έδωσε αρκετές δεύτερες ευκαιρίες στο «Μοντενέγκρο» που κυρίως με τον Ντούμπλιεβιτς μάζεψε τα πράγματα, μειώνοντας σε 28-24 (13’) και 31-28. Ως εκεί όμως. Δεν είχε αντίδοτο για τον Μπογκντάνοβιτς και ο άσος των Πέισερς συνέχισε από εκεί που το είχε αφήσει στην πρώτη περίοδο. Τέλειωσε το ημίχρονο με 19 πόντους και η Κροατία επανέφερε τα πράγματα στην αρχική τους κατάσταση, ξεφεύγοντας με 43-31.

Αν και το Μαυροβούνιο βρήκε τρόπο να σταματήσει την ορμή του Μπογκντάνοβιτς κρατώντας τον χωρίς πόντο στην τρίτη περίοδο, η διαφορά δεν μειώθηκε δραματικά (62-52). Ο Σάριτς σήκωσε στις πλάτες του την Κροατία που διατήρησε την υπεροχή της παρότι είχε πολύ λιγότερες κατοχές (41-55). Τα 5/24 τρίποντα του Μαυροβουνίου (Ντούμπλιεβιτς 15, Ράις 11) λένε πολλά.

Η αμυντική της αποτελεσματικότητα την έφερε πιο κοντά (64-57) μέχρι να σκοράρει δύο φορές ο Μπογκντάνοβιτς για πρώτη φορά μετά το 18ο λεπτό! Τα καλάθια αυτά δεν πτόησαν το Μαυροβούνιο που επέστρεψε για τα καλά και ενάμισι λεπτό πριν το τέλος μείωσε σε τρεις πόντους με βολές του Ράις (73-70) που έφτασε τους 20 με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Ο MVP του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας το 2014 έβαλε ακόμα ένα καλάθι (73-72) ακριβώς ένα λεπτό πριν το φινάλε! Ο Σάριτς έδειξε την κλάση του σκοράροντας με λέι απ (75-72). Το τρίποντο του Ιβάνοβιτς όμως δεν βρήκε το στόχο για την ισοφάριση, ο Σάριτς έβαλε μία βολή (76-72) με 10” στο χρονόμετρο και πρακτικά εκεί τέλειωσε το ματς…

Παίκτης-κλειδί:

Μπορεί ο Μπογκντάνοβιτς να περιορίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά με τους 19 πόντους που έβαλε στο πρώτο, είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη της Κροατίας. Ο Σάριτς πάντως ήταν αυτός που “καθάρισε την μπουγάδα”.

Που κρίθηκε:

Ουσιαστικά τα πάντα θα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο αν ο Ράις με τον Ντούμπλιεβιτς δεν είχαν αντίθετη γνώμη. Και πάλι όμως το Μαυροβούνιο δεν είχε τα περιθώρια να κάνει την ολοκληρωτική ανατροπή και πρακτικά το ματς κρίθηκε σε δύο φάσεις, δηλαδή στο καλάθι του Σάριτς (συν τη βολή) και το άστοχο σουτ του Ιβάνοβιτς.

Δεκάλεπτα : 25-17, 18-14, 19-21

Διαιτητές: Αναστόπουλος (Ελλ.), Βάσκεζ (Π. Ρίκο), Ροσό (Γαλ.)