Ισπανία: “Τρομακτική” εμφάνιση κόντρα στην Ρουμανία, ελλείψει Πάου!

2017-09-04T21:01:55+00:00 2017-09-04T21:11:15+00:00.

04/Sep/17 21:01

Η Ισπανία αποδεικνύει σε κάθε αγωνιστική που περνάει ότι είναι το μεγάλο φαβορί για ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο σε αυτό το Ευρωμπάσκετ και απόψε κέρδισε πολύ εύκολα την οικοδέσποινα του γ’ ομίλου, Ρουμανία με 91-50 κάνοντας το 3/3.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο που ξεκούρασε τον Πάου Γκασόλ, χρειάστηκαν μόλις ένα δεκάλεπτο για να μπουν στο ματς και από την δεύτερη περίοδο και μετά κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ “καθαρίζοντας” τους Ρουμάνους από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Πλέον η Ισπανία και η Κροατία στο μεταξύ τους ματς θα παίξουν για την 1η θέση στον όμιλο, ενώ η Ρουμανία έχει πλέον ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης.

H εξέλιξη του αγώνα

Με… φόρα μπήκαν η Ισπανία και η Ρουμανία στο παρκέ, αφού ήδη στο 4ο λεπτό το ματς ήταν 11-7 υπέρ της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο με τον Ρούμπιο ήδη να έχει 5 πόντους και 2 ασίστ. Οι Ισπανοί κρατούσαν ένα προβάδισμα 4 πόντων (16-12 στο 7′) χωρίς να “φορτσάρουν” ιδιαίτερα, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο μόλις στο +2 (21-19).

Στην δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί είχαν μεγάλο πρόβλημα στην close-out άμυνα, αλλά και στο αμυντικό τους τρανζίσιον με αποτέλεσμα η Ρουμανία να τους έχει “κολλήσει σαν βδέλλα” στο σκορ (28-24 στο 15′) και το ματς να αποκτάει ενδιαφέρον παρότι υπήρχε φαβορί. Το εντυπωσιακό του ματς μέχρι εκείνη την ώρα ήταν η απόλυτη “ιβηρική” υπεροχή στα ριμπάουντ με 24 έναντι 12 των οικοδεσποτών του ομίλου. Η διαφορά με ένα συνολικό σερί 15-2 “εκτόξευσε” την διαφορά στο +14 (38-24), ενώ το πρώτο μέρος έληξε με 41-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί μπήκαν “αγριεμένοι” στο παρκέ και με εξαιρετική άμυνα, αλλά και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση “έτρεξαν” ένα σερί 14-4 και… έστειλαν την διαφορά στο +24 (55-31) “σβήνοντας” κάθε ελπίδα νίκης για την Ρουμανία. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με νταμπλ σκορ (70-35) και όλα να έχουν κριθεί, με τους δύο προπονητές πλέον να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα στο παρκέ.

Η τελευταία πράξη του αγώνα είχε τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Ισπανούς να προσφέρουν θέαμα και ουσία και τους Ρουμάνους να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά (82-40 στο 35′). Το παιχνίδι τελείωσε με την Ισπανία να πανηγυρίζει μία εύκολη και ευρεία νίκη με 91-50.

Παίκτης-κλειδί: Πολλοί οι διακριθέντες για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο. Αυτοί που ξεχώρισαν λίγο περισσότερο είναι ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ που έκανε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο αδερφός του Ουίλι με 9 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μαρκ Γκασόλ με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Σέρχι με 7 πόντους και 7 ασίστ.

Που κρίθηκε: Ξεκάθαρα στην δεύτερη περίοδο, όπου οι Ισπανοί “ξύπνησαν” ειδικά στην άμυνα έλυσαν να προβλήματα με τις αργές επιστροφές τους και με συνολικό σκορ 20-8 “κλείδωσαν” το 3/3 στον όμιλο και θα τα παίξουν όλα για όλα με την Κροατία για την 1η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-27, 70-35, 91-50

Διαιτητές: Μιχαηλίδης (Ελβ.), Γκουριόν (Ισρ.), Κρέγιτς (Σλοβ)