Με τον Τίμα “εκτελεστή”, η Λετονία θριάμβευσε επί των Ρώσων

2017-09-05T15:22:00+00:00 2017-09-05T20:25:24+00:00.

Stelios Toromanidis

05/Sep/17 15:22

Σπουδαία νίκη μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Λετονία, καθώς επικράτησε της πρωτοπόρου στον τέταρτο όμιλο, Ρωσίας με 84-69, έφτασε τα τρία ροζ φύλλα αγώνα σε τέσσερις αναμετρήσεις και πλέον κοιτάει ακόμα και την “πρωτιά”.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μπορεί οι νικητές να μην είχαν σε… εκπληκτική μέρα τον NBAερ Πορζίνκις (11 πόντοι), όμως τον ρόλο του εκτελεστή πήρε ο Γιάνις Τίμα. Από την άλλη οι Σβεντ και Μοζγκόφ ξεχώρισαν, αλλά δεν μπόρεσαν να δώσουν την νίκη στην ομάδα τους.

Διακύμανση του αγώνα:

Οι άμυνες έπαιξαν τον κύριο ρόλο στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι δυο ομάδες πέρασαν την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου πήραν την πλειοψηφία των πόντων τους, ενώ καμιά δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα το 15-12 υπέρ της Ρωσίας στο 10′.

Με πρωταγωνιστή τον Τιμοφέι Μοζγκόφ, οι Ρώσοι πραγματοποίησαν 17-7 σερί σε 4′ και μετέτρεψαν το 24-23 του 14′ σε 41-30 στο 18′, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα στο σκορ. Ο Ρώσος γίγαντας είχε φτάσει τους 15 πόντους και τα 5 ριμπάουντ και είχε συμπαραστάτες τους Αλεξέι Σβεντ (4 ασίστ), Αντρεί Ζούμπκοφ (5 πόντους) και Νικίτα Κουρμπανόφ (5 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ). Από πλευράς Λετονίας ο Γιάνις Τίμα (10 πόντους) ήταν μπροστάρης, όμως μεγάλο πρόβλημα αποτέλεσαν τα 4 γρήγορα φάουλ του σούπερσταρ Κρίσταπς Πορζίνγκις (5 πόντους). Το +10 της Ρωσίας με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό (44-34) διαμορφώθηκε χάρη στις 3 περισσότερες επιθέσεις της παρέας του Σβεντ, το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα των Λετονών (2/11 18,2%) και τα 16 φάουλ τους (!) που απέφεραν 20 ελεύθερες βολές στους Ρώσους.

Οι Λετονοί όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό come back στον αγώνα. Αρχικά με πολύ καλή άμυνα, η οποία οδήγησε την Ρωσία σε πολλά λάθη και άστοχα σουτ, σημείωσαν 18-8 επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο που ακολούθησε, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 52-52. Οι Γιάνις Στρέλνιεκς, Κρίσταπς Πορζίνγκις και Ρόναλντς Σμιτς ανέβασαν στροφές και συνετέλεσαν τα μέγιστα στην ανατροπή του σκηνικού.

Η αντεπίθεση δεν σταμάτησε εκεί, καθώς οι Γιάνις Τίμα και Κρίσταπς Πορζίνγκις συνέχισαν τα… όργια και οι Λετονοί πήραν τα ηνία του ματς. Μάλιστα με λέι απ του νεου άσου του Ολυμπιακού, Γιάνις Στρέλνιεκς και δυο ελεύθερες βολές του Γιάνις Τίμα, η διαφορά ανέβηκε στο +13 (77-64) στο 38′. Παρά την προσπάθεια του “ανεβασμένου” στο δεύτερο μέρος, Αλεξέι Σβεντ (21 πόντους, 6 ασίστ), οι Τίμα και Ντάβις Μπέρτανς έβαλαν το… κερασάκι στην τούρτα μιας τεράστιας νίκης με 84-69.

Παίκτης-Κλειδί:

Ο Γιάνις Τίμα με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ πραγματοποίησε σπουδαίο αγώνα και ηγήθηκε των συμπαικτών του στην επικτράτηση επί της Ρωσίας. Μάλιστα ήταν αυτός που “κράτησε” την ομάδα του κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε την… χαριστική βολή στους Ρώσους.

Σημείο-Κλειδί:

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όπου η Λετονία ανέτρεψε την κατάσταση και μετέτρεψε το -10 της ανάπαυλας (44-34), εν συνεχεία πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε στο ευρύ +15 (84-69).

Δεκάλεπτα: 15-12, 44-34, 52-52, 84-69.