Μαυροβούνιο: Άνετα την Τσεχία με “σούπερ” Βούτσεβιτς και… αγκαλιά με πρόκριση!

2017-09-05T15:36:37+00:00 2017-09-05T15:42:24+00:00.

05/Sep/17 15:36

Ένα πολύ ευχάριστο και άνετο απόγευμα είχε το Μαυροβούνιο απέναντι την Τσεχία την οποία διέλυσε με 88-75 και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση του στα νοκ άουτ του Ευρωμπάσκετ από τον γ’ όμιλο της Κλουζ.

Οι παίκτες του κόουτς Τάνιεβιτς έδειξαν από την αρχή ότι ήθελαν πολύ την νίκη κάτι που αποδείχθηκε και στο παρκέ με την εμφάνιση τους ειδικά στην επίθεση να είναι εξαιρετική. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να είχαν μία διαφορά γύρω στους 10 πόντους, όμως στο δεύτερο μέρος χάρη στα μεγάλα σερί τους κέρδισαν πολύ εύκολα.

Πλέον το Μαυροβούνιο είναι πολύ κοντά στην πρόκριση του στους “16″ με ρεκόρ 2-2 και πρέπει να συμβούν πολλά στον όμιλο για να μην έρθει ούτε στην 4η θέση της τελικής κατάταξης. Από την πλευρά της η απογοητευτική Τσεχία έχει ελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης πλέον.

H εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του ήταν ντέρμπι και φανέρωνε την εξαιρετική σημασία που είχε για τις δύο ομάδες. Το Μαυροβούνιο είχε ένα μικρό προβάδισμα με 10-8 (στο 4′) και λίγο αργότερα με ένα σερί 9-1 πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 10 πόντων (19-9 στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Τσεχία να μειώνει έστω και λίγο σε 24-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τσεχία έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει κι να μπει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης με αποτέλεσμα οι παίκτες του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς να κρατούν μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους (31-22 στο 13′). Η διαφορά για πρώτη φορά μα καλάθι του Βούτσεβιτς “εκτοξεύτηκε” στο +13 (40-27 στο 16′) με τους τυπικά φιλοξενούμενους να γίνονται το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Εντέλει η τελική διαφορά στο πρώτο μέρος ήταν μεγαλύτερη στο ματς με το σκορ να γίνεται 49-34.

Το δεύτερο ημίχρονο του πολύ σημαντικού αγώνα για τον γ’ όμιλο, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να “παίρνουν φωτιά” από τα 6,75 και το σκορ να διαμορφώνεται στο 60-43 (στο 23′) και το Μαυροβούνιο να χρειάζεται πλέον μία αυτοκτονία για να χάσει από τους Τσέχους. Το σερί των τυπικά φιλοξενούμενων μεγάλωσε στο 17-9 (66-43 στο 25′) και “κλείδωσε” από νωρίς τον νικητή του ματς, με την τρίτη περίοδο να λήγει με 78-55 .

H τελευταία πράξη του παιχνιδιού είχε τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα με την Τσεχία να προσπαθεί να μειώσει, αλλά να έχει αποδεχθεί την “μοίρα” της στο αποψινό παιχνίδι. 5 λεπτά πριν το φινάλε το Μαυροβούνιο είχε μία διαφορά 23 πόντων (88-65), ενώ το τελικό 88-75 αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ.

Παίκτης-κλειδί: Για ακόμα μία φορά ο Νίκολα Βούτσεβιτς απέδειξε ότι είναι ο σταρ της ομάδας του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς και στο σημερινό παιχνίδι πρόκρισης για το Μαυροβούνιο, έκανε double double με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ και ηγήθηκε της Εθνικής του.

Που κρίθηκε: Ο νικητής του αγώνα άρχισε να διαφαίνεται από την δεύτερη περίοδο όπου το Μαυροβούνιο “παγίωσε” μία διαφορά 10 πόντων, ενώ ο νικητής έγινε… γνωστός στην τρίτη περίοδο με το καθοριστικό σερί 17-9 που “εκτόξευσε” το σκορ στο 66-43.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 34-49, 55-78, 75-88

Διαιτητές: Ρόσο (Γαλλ.), Ζάστσουκ (Ουκρ.), Γκουριόν (Ισρ.)