Πήρε ντέρμπι και πρωτιά η Ισπανία!

2017-09-05T18:38:00+00:00 2017-09-05T20:24:14+00:00.

05/Sep/17 18:38

Η Κροατία αντιστάθηκε σθεναρά, όμως στο φινάλε λύγισε κόντρα στην πανίσχυρη Ισπανία (73-79), που πήρε τη νίκη και μαζί οριστικά την πρωτιά στον Γ’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ!

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν αρκετά σκληρή για να πάρει και αυτό το παιχνίδι, να μείνει αήττητη και να πάρει την πρωτιά του ομίλου, με την Κροατία να μένει με τις καλές εντυπώσεις και τη δεύτερη θέση, μία αγωνιστική πριν το τέλος!

Το ματς κρίθηκε στο τέλος και τις λεπτομέρειες, με τους Ισπανούς να δείχνουν την κλάση τους, με μπροστάρη τον Γκασόλ, αλλά και τον Ερνάνγκομεθ που έκανε ένα καθοριστικό κόψιμο στον Μπογκντάνοβιτς και να επικρατούν για το 4Χ4 και την πρωτιά και μαθηματικά, με την Κροατία να πέφτει στο 3-1 με την πρώτη της ήττα και να προκρίνεται ως δεύτερη του ομίλου!

Εξέλιξη αγώνα

Ο αιφνιδιασμός της Κροατίας ήταν… απόλυτος στην αρχή του αγώνα (6-0, 3′, 13-3, 5′), με τον Ρούμπιο να ηγείται της ισπανικής αντεπίθεσης ώστε άμεσα να επέλθει ισορροπία (20-21, 10′).

Οσο και να ήθελαν οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να… αποχωριστούν η μία την άλλη, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια μετά το 32-40 των Ισπανών (11′), με την τρίτη περίοδο να κλείνει με ισχνό κροατικό προβάδισμα (54-53).

Οι παίκτες του Σκαριόλο έδειξαν ικανοί να… καθαρίσουν το παιχνίδι (63-68, 38′), ωστόσο μια διαμαρτυρία του τεχνικού των πρωταθλητών Ευρώπης έφερε σε απόσταση βολής τους Κροάτες που έχασαν τριπλή ευκαιρία (δύο χαμένα τρίποντα κι ένα λάθος) να πάρουν κεφάλι (67-68, 39′)!

Ετσι, ο Σέρχιο ανέλαβε για το 67-70 και ο Μπογκντάνοβιτς απάντησε (79-60, -29”). Ο Ρούμπιο ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή, με τον Μπογκντάνοβιτς ξανά παρόντα (71-72), ωστόσο ο Χουάνχο Ερνάνγκομεθ ήταν αυτός που έβαλε… σφραγίδα, με τρομερή τάπα στον Κροάτη σταρ, πριν το τελικό 73-79!

Παίκτης-κλειδί

Ο Πάου Γκασόλ ξεκουράστηκε με τη Ρουμανία και ήταν εντυπωσιακός με την Κροατία, με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας στο πλευρό του Ρούμπιο και Σέρχι, ενώ Σάριτς και Μπογκντάνοβιτς δεν έφταναν για τους Κροάτες.

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις λεπτομέρειες και τις τελευταίες κατοχές, με την τάπα του Χουάνχο Ερνάνγκομεθ στον Μπογκντάνοβιτς να κάνει τη διαφορά, βάζοντας σφραγίδα στην ισπανική νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-21, 32-38, 54-53, 73-79.

Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία), Αναστόπουλος (Ελλάδα), Μαεστρέ (Γαλλία)