Ουγγαρία: Νίκησε την οικοδέσποινα Ρουμανία και πήρε ιστορική πρόκριση!

2017-09-05T21:22:44+00:00 2017-09-05T21:27:40+00:00.

05/Sep/17 21:22

Μία σπουδαία και δύσκολη νίκη πέτυχε η Ουγγαρία του Άνταμ Χάνγκα κόντρα στην οικοδέσποινα του γ’ ομίλου Ρουμανία με 80-71 και είναι ήδη στα νοκ-άουτ του Ευρωμπάσκετ για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Οι Ούγγροι ήταν καλύτεροι από την αρχή του ματς και με ηγέτη τον Χάνγκα, αλλά και εξαιρετικό τον Βοϊβόντα “έκαμψαν” τις όποιες αντιστάσεις των Ρουμάνων και έφυγαν νικητές από το παρκέ και “αγκαλιά” με μία ιστορική πρόκριση.

Πλέον η Ουγγαρία προκρίθηκε στους “16” σε μία ιστορική στιγμή για το εγχώριο μπάσκετ, ενώ η Ρουμανία αποκλείστηκε και μαθηματικά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το καθοριστικό παιχνίδι για τις τελευταίες θέσεις πρόκρισης στον γ’ όμιλο ξεκίνησε με την Ρουμανία να έχει ένα μικρό προβάδισμα (6-4 στο 3′), αλλά το θέαμα να είναι κακό καθώς η σκοπιμότητα της νίκης είχε πρωτεύοντα ρόλο. Ο ρυθμός του ματς δεν άλλαξε απλά οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα τους στους 5 πόντους (12-7 στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 16-15 υπέρ των Ούγγρων, έπειτα από λέι απ του Χάνγκα και το παιχνίδι να έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Ούγγροι μπήκαν “αγριεμένοι” στο παρκέ και με ένα γρήγορο σερί 7-0 δια… χειρός Χάγνκα (9π.-4ριμπ.-2ασ.) απέκτησαν μία σημαντική διαφορά 8 πόντων (23-15 στο 12′). Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν το προβάδισμα τους σε όλη την διάρκεια της περιόδου (35-29 στο 16′), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με “προίκα” 6 πόντους (38-32).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Άνταμ Χάνγκα έτασε τους 18 πόντους και έδωσε… αέρα 8 πόντων στην Ουγγαρία (44-36 στο 23′), ενώ οι Ρουμάνοι έδειχναν να έχουν επιστρέψει στην διεκδίκηση του ματς βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 48-44 στο 27ο λεπτό του αγώνα και “έβαλαν φωτιά” στο γήπεδο, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Βοϊβόντα (60-52).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού ο Βοϊβόντα συνέχισε το… βιολί του και με καλάθι 9 λεπτά πριν το τέλος έδωσε για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα 10 πόντων στην ομάδα του (62-52). Με λιγότερα 6 λεπτά να μένουν για το τέλος το +11 (67-56) είχε ουσιαστικά “κλειδώσει” την νίκη για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έβγαζαν τρομερό πάθος στο παρκέ. Στο τελευταίο δίλεπτο (74-65) οι Ρουμάνοι προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή, χωρίς όμως να τα καταφέρουν με το τελικό 80-71 να είναι απόλυτα δίκαιο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Άνταμ Χάνγκα για μία ακόμα φορά ήταν ο “go to guy” των Ούγγρων με 26 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά ο Βοϊβόντα με 25 πόντους “σκότωσε” την Ρουμανία.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο η Ουγγαρία “παγίωσε” μία διαφορά πάνω από τους 7-8 πόντους και ποτέ πραγματικά η Ρουμανία δεν απείλησε για να πάρει το προβάδισμα για να κερδίσει. Επίσης τα μεγάλα σουτ των Ούγγρων τους έδωσαν την νίκη στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-38, 52-60, 71-80

Διαιτητές: Βάσκεθ (Πουερ.), Κρέγιτς (Σλοβ.), Ριντ (Αυστ.)