Γεωργία και Ζούρος… αγγίζουν την Πόλη!

2017-09-05T22:41:09+00:00 2017-09-06T01:00:49+00:00.

05/Sep/17 22:41

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου νίκησε στην παράταση το Ισραήλ στο Τελ Αβίβ (91-104) και έκανε βήμα για την παρουσία της στους “16” του Ευρωμπάσκετ, αφήνοντας εκτός τους οικοδεσπότες του Β’ ομίλου!

Η ομάδα του Ζούρου είναι κοντά στο να ταξιδέψει στην Πόλη για τη νοκ άουτ φάση του Ευρωμπάσκετ, μετά τον θρίαμβο επί του Ισραήλ! Οι Γεωργιανοί με εξαιρετική εμφάνιση του Ντίξον και άλλη μία εκπληκτική παρουσία του Σενγκέλια πήραν αυτό που ήθελαν στην παράταση, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για 40 λεπτά, που όμως είχε μονόλογο των φιλοξενούμενων στο έξτρα πεντάλεπτο!

Με επιμέρους 2-15 η Γεωργία πήρε τη μεγάλη νίκη και μπορεί να ελπίζει βάσιμα στην πρόκριση, ενώ αντίθετα το Ισραήλ μένει εκτός, μία στροφή πριν το τέλος του Β’ ομίλου.

Πλέον, η Γεωργία με νίκη επί της Ιταλίας προκρίνεται, ενώ σε περίπτωση ήττας θα πρέπει να περιμένει τι θα γίνει στο παιχνίδι της Ουκρανίας με το Ισραήλ, αφού με νίκη της Ουκρανίας μένει έξω και οι Ουκρανοί προκρίνονται!

Εξέλιξη αγώνα

Μικρό προβάδισμα μπόρεσε να χτίσει αρχικά το Ισραήλ (22-17, 9′), χάρη στον Χάουελ που εκμεταλλεύτηκε τις πάσες που πήρε κοντά στο καλάθι.

Οι οικοδεσπότες είχαν το παιχνίδι στον ρυθμό τους και μπόρεσαν να φτάσουν στο +7 (40-33, 16′), με τον Σενγκέλια να ηγείται της Γεωργίας ώστε να μείνει κοντά και με καλάθι στο φινάλε να στείλει το ματς στο καλάθι στην ανάπαυλα (49-47).

Στην τρίτη περίοδο ξανά το ίδιο σενάριο, με το Ισραήλ να χτίζει διψήφιο προβάδισμα (63-53, 25′), με Πατσούλια και Σανάτζε να απαντούν για την ομάδα του Ζούρου (70-67, 30′).

Η Γεωργία με τον Μαρκοϊσβίλι κατάφερε να προσπεράσει σε πολύ κρίσιμο σημείο (79-83, 36′), ωστόσο ένα λάθος του Σενγκέλια και λέι απ του Μέκελ έδωσε προβάδισμα στους Ισραηλινούς (87-86), ένα λεπτό πριν το τέλος!

Το μεγάλο σουτ για την ομάδα του Ζούρου ήρθε δια χειρός Ντίξον, ο οποίος σκόραρε για τρεις, 11,6” πριν το φινάλε για το 87-89, πριν ο Κάσπι ισοφαρίσει (89-89, -6”)!

Ο Πατσούλια προσπάθησε να πάρει τη νίκη για λογαριασμό της Γεωργίας, όμως οι Ισραηλινοί ύψωσαν τείχος και τον έκοψαν για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση, παρά τις διαμαρτυρίες του Ζούρου για φάουλ!

Ο Ντίξον έδωσε αέρα +5 στην παρέα του (89-94, 41′) και ο Πατσούλια με βολή και τη… βοήθεια του Κάσπι ανέβασε τη διαφορά στους δέκα (91-101, 43′)!

Παίκτης-κλειδί

Ο Σενγκέλια ήταν καταπληκτικός, με 25 πόντους και 19 ριμπάουντ, ενώ ο Ντίξον έβαλε κι αυτός μεγάλα σουτ για να φτάσει τους 18π. και να οδηγήσουν, μαζί με τον Σανάτζε (17π.) τη Γεωργία στη νίκη!

Που κρίθηκε

Στο έξτρα πεντάλεπτο υπήρχε μόνο η Γεωργία, που έκανε πάρτι με επιμέρους 2-15 για να επικρατήσει και να πανηγυρίσει μέσα στο Τελ Αβίβ απέναντι στους οικοδεσπότες.

Δεκάλεπτα: 22-21, 49-47, 70-67, 89-89 (κ.α.), 91-104.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία), Γιλμάζ (Τουρκία), Βογίνοβιτς (Μαυροβούνιο)