Σλοβενία ικανή για μετάλλιο, έλιωσε και τη Γαλλία!

2017-09-06T15:38:56+00:00 2017-09-06T15:38:56+00:00.

06/Sep/17 15:38

Η εντυπωσιακή Σλοβενία έκανε μία απολαυστική παράσταση κατά της Γαλλίας, 95- 78, εξασφαλίζοντας με άνεση την πρώτη θέση στον όμιλο μας αφού τερμάτισε αήττητη με πανηγυρικό τρόπο. Έδειξε, πιστεύουμε, ικανή να διεκδικήσει ακόμα και ένα μετάλλιο εφόσον συνεχίσει έτσι και δεν υποκύψει στο “χαρακτήρα” του ηττημένου που την ακολουθεί.

Ο εκπληκτικός Γκόραν Ντράγκιτς την οδήγησε σε ακόμα μία μεγάλη νίκη, προκαλώντας έκπληξη με την άνεση, τη διαφορά και την απόλυτη κυριαρχία της απέναντι στους “τρικολόρ” που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν καθόλου.

Εξέλιξη αγώνα

Η Σλοβενία επέβαλλε στο παιχνίδι έναν «τρελό» ρυθμό σκοράροντας κατά ριπάς στο γαλλικό καλάθι. Πέτυχε 20 πόντους σε μόλις έξι λεπτά (20-13) και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 28-22 χάρη σε 10 πόντους του Ντόντσιτς και εννιά του Ντράγκιτς.

Ήταν τέτοιος ο ρυθμός των παικτών του Κοκόσκοφ που η άμυνα των Γάλλων δεν μπορούσε καν να παρακολουθήσει (36-26 στο 12.30!). Η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους, 44-29, με τη γαλλική άμυνα να καταρρέει και την επίθεση της να μην μπορεί να ανταποκριθεί όπως αρχικά φαινόταν να κάνει. Το ημίχρονο έκλεισε με το εντυπωσιακό 52-35 με τους Σλοβένους να έχουν 13/16 δίποντα, τον Ντράγκιτς να φτάνει τους 15 με πέντε ασίστ και τη Γαλλία να μένει στα 2/13 τρίποντα.

Η Γαλλία γύρισε από τα αποδυτήρια πιο σοβαρή. Φόρτωσε γρήγορα με ομαδικά φάουλ τους αντιπάλους της, δυσχεραίνοντας το αμυντικό έργο των Σλοβένων κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πέσει η διαφορά αμέσως στους εννιά πόντους (53-44) περιορίζοντας δραστικά την επιθετική αποτελεσματικότητα του Ντράγκιτς και των υπολοίπων. Το κακό αυτό τρίλεπτο πέρασε και δεν … ακούμπησε τους Σλοβένους. Μετά το τάιμ άουτ που πήραν, απάντησαν με ένα σερί 13-0 και εκεί που η διαφορά είχε πέσει σε μονοψήφιο αριθμό αίφνης ξεπέρασε και τους 20 πόντους (66-44) αγγίζοντας τους 30 (73-46)!

Το ματς φυσικά είχε κριθεί αλλά το τέταρτο δεκάλεπτο δεν έγινε για διαδικαστικούς λόγους. Η Γαλλία γρήγορα περιόρισε τη διαφορά σε πιο λογικά επίπεδα, 79-67 στο 35′ και έδειξε πως μπορεί να εκμεταλλευτεί τη χαλαρότητα της Σλοβενίας που ξέφυγε με 27 πόντους νωρίτερα. Εκεί όμως μία τεχνική ποινή στον Φουρνιέ τον οποίο κατάφερε να εκνευρίσει και αυτόν ο Ιάπωνας διαιτητής Κάτο, έδωσε στη Σλοβενία μία βαθιά ανάσα (86-70) και όλα κρίθηκαν.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Γκόραν Ντράγκιτς πραγματοποιεί ένα καταπληκτικό τουρνουά και το επιβεβαίωσε περίτρανα κατά των Γάλλων. Στο διάστημα που η Σλοβενία έφτασε τους 27 πόντους, ο άσος των Χιτ είχε 19 πόντους και οκτώ ασίστ καταστρέφοντας ολοκληρωτικά την ανήμπορη να αντιδράσει γαλλική άμυνα.

Που κρίθηκε:

Η Σλοβενία είχε το προβάδισμα από το πρώτο δευτερόλεπτο με τους Γάλλους να μειώνουν στο 22′ στους 9 πόντους. Εκεί η Σλοβενία έκανε ένα τρομερό 13-0 και ξεκαθάρισε πως ο νικήτρια, αήττητη και πρώτη στον όμιλο θα ήταν μόνο αυτή.

Δεκάλεπτα: 28-22, 24-13, 25-16, 18-27

Διαιτητές: Αντόνιο Κόντε (Ισπ.), Τακάκι Κάτο (Ιαπ.), Μάρτινς Κοζλόβσκις (Λετ.)