Τρίτη η Ιταλία, περιμένει δώρο του Ισραήλ ο Ζούρος!

2017-09-06T18:28:21+00:00 2017-09-06T20:25:54+00:00.

06/Sep/17 18:28

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου κατάφερε να επιστρέψει από το -15 του 33′ και να διεκδικήσει στα ίσια τη νίκη από την Ιταλία, η οποία όμως στο φινάλε με τάπα του Ντατόμε στον Σερμαντίνι πήρε τη νίκη (69-71) και την τρίτη θέση, αφήνοντας τους Γεωργιανούς να περιμένουν νίκη του Ισραήλ επί της Ουκρανίας για να περάσουν!

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Τελ Αβίβ, με τους Ιταλούς να επικρατούν απέναντι στη Γεωργία και να τερματίζουν τρίτοι στον Β’ όμιλο, ώστε στους “16” να αντιμετωπίσουν την Φινλανδία!

Αντίθετα, η Γεωργία που έχασε την ευκαιρία, παρότι έφτασε κοντά σε μια επική ανατροπή, από το -15 στην τέταρτη περίοδο, θα πρέπει να περιμένει με αγωνία τον αγώνα του Ισραήλ με την Ουκρανία, αφού θα περάσει μόνο με νίκη των Ισραηλινών!

Εξέλιξη αγώνα

Καλύτερη αρχή δεν μπορούσε να φανταστεί η Ιταλία, όπως αντίστοιχα χειρότερη δεν μπορούσε να φανταστεί η Γεωργία, αφού το σκορ στο 6′ ήταν 2-16 και 10-27 στο 10′!

Με τον Μέλι η διαφορά έφτασε και τους 18 (15-33, 12′), με την αφύπνιση των παικτών του Ζούρου να έρχεται από Σερμαντίνι και Πατσούλια, με 15-0 για το 30-33 (16′), με το τετράλεπτο ως το 20′ να συνοδεύεται από ιταλικό 5-0 (30-38).

Παρά την υπερπροσπάθεια των Γεωργιανών (34-38) τα τρίποντα κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας την Ιταλία (38-51, 27′) που μπήκε με διψήφιο προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο (47-58).

Οι παίκτες του Μεσίνα στο 33′ βρίσκονταν στο +15 (49-64), όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει! Η Γεωργία τα έδωσε όλα και με τον Ντίξον στην πρώτη γραμμή, με σερί μεγάλα σουτ όχι μόνο μείωσε, αλλά πέρασε και μπροστά (68-67), 59” πριν το τέλος με επιμέρους 19-3!

Ο Χάκετ έκανε το 68-69 και μετά το λάθος του Ντίξον ο Αραντόρι με 1/2 βολές έδωσε +2 στους Ιταλούς (68-70), με μία επίθεση να απομένει για την ομάδα του Ζούρου.

Η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στο Ντίξον από το τρίποντο, ωστόσο υπήρχε άλλη μια ευκαιρία, με τον Ντατόμε να κόβει επικά τον Σερμαντίνι για να δώσει τη νίκη στους Ιταλούς!

Παίκτης-κλειδί

Ο Λουίτζι Ντατόμε ήταν πολύ αποδοτικός (14π.), αλλά και ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, αφού ορθώθηκε για να κόψει τον πανύψηλο Σερμαντίνι στην τελευταία φάση και να αποτρέψει την παράταση!

Που κρίθηκε

Η Ιταλία από το +15 του 33′ (49-64) κόντεψε να χάσει το παιχνίδι εξαιτίας του 19-3 της Γεωργίας, η οποία θα μπορούσε να πάει το ματς στην παράταση, αλλά ο Ντατόμε σταμάτησε τον Σερμαντίνι!

Δεκάλεπτα: 10-27, 30-38, 47-58, 69-71.

Διαιτητές: Βάζκεζ (Πουέρτο Ρίκο), Μάριτσιτς (Σερβία), Βογίνοβιτς (Μαυροβούνιο)