Φινλανδία: Έκανε το καθήκον της με Ισλανδία και περιμένει… Ιταλία!

2017-09-06T21:33:09+00:00 2017-09-06T21:41:36+00:00.

06/Sep/17 21:33

Με νίκη 83-79 απέναντι στην αξιόμαχη Ισλανδία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Ευρωμπάσκετ η Φινλανδία και πλέον προετοιμάζεται για τον αγώνα των “16” με την Ιταλία.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά στα κρίσιμα σημεία έδειξαν την έλλειψη ποιότητας και εμπειρίας που τους χαρακτηρίζει, ειδικά απέναντι σε παίκτες όπως ο Κόπονεν και Μάρκανεν.

Πλέον οι Φινλανδοί ετοιμάζονται για… Πόλη, ενώ η Ισλανδία αποχαιρετάει το Ευρωμπάσκετ χωρίς νίκη, αλλά με περισσότερες εμπειρίες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ένα γεμάτο γήπεδο οι δύο ομάδες προσπάθησαν παρά τον “αδιάφορο” χαρακτήρα του ματς να δώσουν γρήγορο ρυθμό στο παρκέ και τα κατάφεραν με το σκορ να είναι ισόπαλο από νωρίς (7-7 στο 3′). Με ένα σερί 11-3 οι γηπεδούχοι πήραν… αέρα 8 πόντων (18-10 στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Φινλανδία στο +6 (24-18).

Στην δεύτερη περίοδο οι Ισλανοί μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, “έσφιξαν” την άμυνα τους και μείωσαν στους 3 πόντους (28-25 στο 13′) με τον Χέρμανσον να έχει 5 πόντους. Στην συνέχεια του αγώνα, η Φινλανδία για πρώτη φορά στο ματς προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά (35-27 στο 6′) με τον Κόπονεν να φτάνει τους 11 πόντους. Οι δύο “γείτονες” πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους μπροστά με 42-40 χάρη σε ένα απίστευτο τρίποντο από το κέντρο του Σαλίν!

Το δεύτερο μέρος του ματς, βρήκε την Ισλανδία να έχει γίνει “στενός κορσές” των γηπεδούχων με το σκορ να είναι 50-48 στο 23ο περίπου λεπτό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 9-2 πήραν σημαντικό προβάδισμα με 57-52 3 λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Εντέλει το δεκάλεπτο έληξε με 59-52.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν εξαιρετική, οι Ισλανδοί είχαν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα με 67-60 στο 34ο λεπτό και οι Φινλανδοί δεν μπορούσαν μέχρι εκείνη την στιγμή να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι με τους Σαλίν-Μάρκανεν “έτρεξαν” ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 (69-67) και πέρασαν μπροστά 5 λεπτά πριν το φινάλε.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς η Φινλανδία ήταν μπροστά στο σκορ με 75-71, ενώ λίγο αργότερα ο Μάρκανεν έφτασε τους 20 πόντους με τρίποντο κάνοντας το 78-71 και έδωσε την “χαριστική βολή” στην Ισλανδία. Το τέλος βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την νίκη και την δεύτερη θέση του ομίλου με το τελικό 83-79.

Παίκτης-κλειδί: Αρχικά την διαφορά έκανε ο Σαλίν με τους 17 πόντους του και τα μακρινά του σουτ, όμως το ματς “κλείδωσε” ο εκπληκτικός Μάρκανεν με 23 πόντους.

Που κρίθηκε: Στο σερί των Φινλανδών στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου όπου φάνηκε η διαφορά ποιότηταςκαι συγκέντρωσης των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 52-59, 83-79

Διαιτητές: Γιλμάζ (Τουρ.), Καλπάκας (Σουηδ.), Νταίντοβ (Βελγ.)