Κροατία: Καλή… προπόνηση η Τσεχία ενόψει νοκ-άουτ

2017-09-07T15:06:26+00:00 2017-09-07T15:13:25+00:00.

07/Sep/17 15:06

Η Κροατία νίκησε πολύ εύκολα και με κατοστάρα την Τσεχία στο Κλουζ (69-107) σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αγώνα των “16”, αναμένοντας να μάθει αντίπαλο.

Η ομάδα του Ατσο Πέτροβιτς δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την τέταρτη νίκη στον Γ’ όμιλο και ολοκλήρωσε την πρώτη φάση με ρεκόρ 4-1, αναμένοντας τον αντίπαλο στους “16”, που θα είναι η τρίτη του Δ’ ομίλου. Οσο για την Τσεχία, αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με ρεκόρ 1-4.

Μπογκντάνοβιτς (25π.) και Σάριτς (18π., 10ριμπ.) ήταν εντυπωσιακοί, με τον Άουντα να είναι ο πρώτος Τσέχος σκόρερ (19π.), με τον Γίρι Βελς από την πλευρά του να καταγράφει την τελευταία του συμμετοχή με τα χρώματα της εθνικής του!

Εξέλιξη αγώνα

Από την αρχή οι Κροάτες πήραν το πάνω χέρι (17-28, 10′), με την Τσεχία να έχει την τελευταία… άμεση επαφή με το σκορ στο 26-30 (13′).

Στην ανάπαυλα η διαφορά ήταν στους 14 (40-54), με την ομάδα του Πέτροβιτς να ανεβάζει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο και να μην δυσκολεύεται να κρατήσει ένα άνετο προβάδισμα ώστε να φτάσει στην τέταρτη νίκη της στον όμιλο.

Το δίδυμο Μπογκντάνοβιτς και Σάριτς έκανε τη διαφορά για την Κροατία όπως στα περισσότερα παιχνίδια και φρόντισαν για ένα πολύ άνετο μεσημέρι.

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, με την Κροατία να κάνει μια καλή προπόνηση για τη νοκ άουτ φάση, φτάνοντας χωρίς δυσκολίες στη νίκη, αφού είχε διψήφια διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο.

Δεκάλεπτα: 17-28, 40-54, 60-78, 69-107.

Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία), Ροσό (Γαλλία), Ράιντ (Αυστραλία)