Ισπανία: Είπε “αντίο” στο Κλουζ με άνετη νίκη και ιστορικό ρεκόρ Πάου!

2017-09-07T17:39:37+00:00 2017-09-07T17:59:48+00:00.

07/Sep/17 17:39

H Ισπανία έκλεισε με νίκη 87-64 κόντρα στην Ουγγαρία, την φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ και αποχαιρετάει ως πρώτη την Κλουζ, για να πάει στην Κωνσταντινούπολη και να διατηρήσει το “στέμμα” της Πρωταθλήτριας Ευρώπης. Πάντως ο αγώνας έχει ξεχωριστή σημασία για το απίστευτο ρεκόρ του Πάου Γκασόλ.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος του ματς και χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη. Το ρεκόρ του Πάου στο πρώτο ημίχρονο όπου έγινε πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Ευρωμπάσκετ πάντως θα “χαράξει” το συγκεκριμένο ματς στις μνήμες των φιλάθλων, παρά τον αδιάφορο χαρακτήρα του.

Πλέον οι Ισπανοί περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στην φάση των “16”, ενώ η Ουγγαρία θα αντιμετωπίσει την Σερβία.

H εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή του αγώνα οι Ισπανοί έδειξαν τα “δόντια” τους και προηγήθηκαν με 5 πόντους του Πάου και 2/2 τρίποντα 10-3 (στο 3′) με την Ουγγαρία να δείχνει ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του ματς. Ο Πάου συνέχισε τα “όργια” του (10π.) και οι υπόλοιποι συνέχισαν να σκοράρουν από μακριά με το σκορ στο 6ο λεπτό να γίνεται 18-8 και το μεγάλο φαβορί να επιβεβαιώνει τον τίτλο του. Τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-10.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του ματς και οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο με ένα μικρό σερί 7-3 πήραν διαφορά 16 πόντων (29-13) και ουσιαστικά “κλείδωσαν” την νίκη από πολύ νωρίς. Οι Ούγγροι είδαν τους Ισπανούς να χαλαρώνουν και κατάφεραν να μειώσουν σε 33-21 3 λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 41-29 και το παιχνίδι “σημαδεύτηκε” από το ιστορικό ρεκόρ του Πάου Γκασόλ ο οποίος έγινε πρώτος σκόρερ του Ευρωμπάσκετ ξεπερνώντας τον Τόνι Πάρκερ.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με τους Ισπανούς να είναι συγκεντρωμένοι στην επίθεση τους και την Ουγγαρία να προσπαθεί να μειώσει το σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρει (45-31 στο 23′). Η διαφορά 4 λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου πήγε στους 17 πόντους (50-33) με καλάθι του Σαν Εμετέριο, ενώ η περίοδος έκλεισε με την “φούριας ρόχα” στο +14 (60-46).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με την Ουγγαρία να “τρέχει” σερί 9-2 και να μειώνει σε 62-55 στο 33ο λεπτό. Στα τελευταία 5′ του παιχνιδιού η Ισπανία είχε ένα προβάδισμα 12 πόντων (69-57) και όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί. Στο 38′ το σκορ ήταν 80-62, ενώ το τελικό 87-64 βρήκε την Ισπανία να πανηγυρίζει και τις δύο ομάδες ομάδες να σκέφτονται τα νοκ-άουτ.

Παίκτης-κλειδί: Ποιος άλλος; Ο Πάου Γκασόλ με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ σε 19 λεπτά συμμετοχής έκανε την διαφορά και δείχνει “αγριεμένος” για ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο. Από κοντά πάντως και ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 15 πόντους και 7 ασίστ.

Που κρίθηκε: Από το αρχικό 18-8 στο ματς όλα τελείωσαν, καθώς η Ουγγαρία παρά την εντυπωσιακή προσπάθεια της να γυρίσει το παιχνίδι δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το να ανησυχήσει τους Ισπανούς στην αρχή της τέταρτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 29-41, 46-60, 64-87

Διαιτητές: Μεστρέ (Γαλλ.), Ζάχτσουκ (Ουκρ.), Κρέγιτς (Σλοβ.)