Μαυροβούνιο: Άνετη νίκη με Ρουμανία και περιμένει αντίπαλο στα νοκ-άουτ!

2017-09-07T21:17:49+00:00 2017-09-07T21:28:45+00:00.

07/Sep/17 21:17

Το Μαυροβούνιο είπε “αντίο” στην φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ με νίκη 86-69 κόντρα στην οικοδέσποινα Ρουμανία και μάλιστα χωρίς τους Ράις-Τοντόροβιτς. Πλέον περιμένει τον αντίπαλο του στην φάση των “16” στην Τουρκία.

Οι παίκτες του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς ήταν καλύτεροι από τα πρώτα λεπτά του ματς και  δεν δυσκολεύτηκαν να “χτίσουν” μία διαφορά ασφαλείας που θα τους έδινε την νίκη.

Κάτι αξιοσημείωτο του σημερινού παιχνιδιού είναι σίγουρα η παρουσία του παίκτη της Ρουμανίας Αντρέι Μαντάκε ο οποίος έκανε triple double (!) με 14 πόντους, 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Πλέον προετοιμάζονται για την φάση των νοκ-άουτ, ενώ η Ρουμανία αποχαιρετάει χωρίς νίκη το Ευρωμπάσκετ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στα πρώτα λεπτά του αδιάφορου αγώνα ανάμεσα σε Μαυροβούνιο και Ρουμανία, οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ στο 3ο λεπτό (8-4). Στην συνέχεια το Μαυροβούνιο κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά στους 4 πόντους (17-13 στο 7′), με τους Ρουμάνους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο -5 (24-19).

Στην δεύτερη περίοδο του ματς, το Μαυροβούνιο στα πρώτα τέσσερα λεπτά σκόραρε μόλις δύο τρίποντα, αλλά άφησε χωρίς σκορ την Ρουμανία με αποτέλεσμα να αυξήσει την διαφορά του στο +11 (30-19). Το σερί του Μαυροβουνίου έφτασε στο 14-7 και η διαφορά για πρώτη φορά ανέβηκε πάνω από τους 10 (38-26 στο 18′), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-30.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ρουμανία να προσπαθεί να μειώσει παίζοντας καλή άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό (50-40 στο 23′) και σίγουρα ήθελε να εκμεταλλευτεί την απουσία των Ράις-Τοντόροβιτς. Με ένα σερί 9-2 η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στο+17 (59-42) και έδωσε τεράστιο προβάδισμα νίκης στο Μαυροβούνιο. Τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με 66-53.

Η τέταρτη και τελευταία πράξη του παιχνιδιού είχε απόλυτα διαδικαστικό χαρακτήρα και στο 34ο λεπτό το Μαυροβούνιο κρατούσε άκοπα μία διαφορά 16 πόντων (71-55) έχοντας δεχθεί μόλις 2 πόντους. Στο τελευταίο δίλεπτο η Ρουμανία προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά για την “τιμή των όπλων” (79-67), ενώ το το τελικό 86-69 βρήκε τους Μαυροβούνιους να πανηγυρίζουν και τους Ρουμάνους να χειροκροτούνται από τους λίγους φίλους τους στο γήπεδο.

Παίκτης-κλειδί: Για ακόμα μία φορά εξαιρετικός ήταν ο Βούτσεβιτς με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και από κοντά και ο Ντούμπλιεβιτς με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Σίγουρα στην δεύτερη περίοδο κρίθηκαν όλα στο ματς με την διαφορά να “παγιώνεται” πάνω από τους 10 πόντους και την Ρουμανία να μην μπορεί να επιστρέψει στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-30, 66-53, 86-69

Διαιτητές: Αναστόπουλος (Ελλ.), Μιχαηλίδης (Ελβε.), Γκουριόν (Ισρ.)