2017-09-10T15:56:01+00:00 2017-09-10T16:51:32+00:00.

10/Sep/17 15:56

Χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοση της η Σερβία ξεπέρασε το εμπόδιο της Ουγγαρίας και πλέον κοιτάζει το παιχνίδι με την Ιταλία για την προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ.

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη: Νίκος Βαρλάς

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έκαναν συντήρηση δυνάμεων και επικράτησαν με 86-78 έχοντας τους Μπογκντάνοβιτς (17π, 5ασ), Κούζμιτς (17π, 9ρ) και Μαριάνοβιτς (12π, 6ρ) σε πολύ καλή ημέρα.

Αντιθέτως, οι Ούγγροι δεν πήραν τίποτα από το μεγάλο τους αστέρι, Άνταμ Χάνγκα (1π, 0/7 σουτ), αλλά ο Περλ (21π, 6ρ, 4ασ) βγήκε μπροστά για να οδηγήσει την ομάδα του σε μία αξιοπρεπή ήττα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Σερβία φρόντισε να δείξει από πολύ νωρίς τις διαθέσεις και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Όγκνιεν Κούζμιτς κατάφερε να ξεφύγει με (16-3 στο 4′). Η Ουγγαρία αντέδρασε προσωρινά και με μπροστάρη τον Περλ έτρεξε σερί 9-0 (16-12), πριν οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς αποκαταστήσουν εκ νέου την τάξη για το 24-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν κατά βούληση με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να πάει ψηλά και την Ουγγαρία να παραμένει απειλητική μέχρι και το 16′ του αγώνα (35-31). Ο εκνευρισμένος Τζόρτζεβιτς έβαλε τις φωνές στους παίκτες του που έδειξαν να αφυπνίζονται και να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα (48-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε άρδην αφού η Σερβία ανέβασε φανερά την απόδοση της και έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή (64-46). Η απροσεξία του Μαριάνοβιτς και κάποια εύκολα λάθη επέτρεψαν στην Ουγγαρία να πλησιάσει (64-53) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την υπόθεση νίκη να δείχνει να απομακρύνεται (69-62).

Και όμως! Το τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι ξεκίνησε ιδανικά για τους Μαγυάρους που ευστόχησαν σε 3/3 τρίποντα και μέσα σε ένα λεπτό διαμόρφωσαν το 69-62. Τα σουτ από την περιφέρεια έδωσαν ακόμα περισσότερες λύσεις στα επόμενα λεπτά και έτσι η Ουγγαρία βρέθηκε στο -7 (84-77) με 1.44′ στο ρολόι. Τα χρονιά περιθώρια ωστόσο δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο με τη Σερβία να παίρνει την πρόκριση και τους αντιπάλους να κερδίζουν το χειροκρότημα.

Παίκτης-κλειδί: O Όγκνιεν Κούζμιτς ξεκίνησε τον αγώνα με 6/7 δίποντα, 3/3 βολές και 15 πόντους σε 12 λεπτά παιχνιδιού με αποτέλεσμα να κάνει τη διαφορά για τη Σερβία. Φανερά βελτιωμένος και με αυτοπεποίθηση ο άλλοτε σέντερ του Παναθηναϊκού που σταμάτησε τελικά στους 17 πόντους και τα 9 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Με τη διαφορά δυναμικότητας να είναι δεδομένη η Σερβία ήξερε πως στο τέλος της ημέρας θα πανηγυρίσει την πρόκριση. Για να συμβεί αυτό ωστόσο χρειάστηκε ένα πολύ καλό ξεκίνημα (επί μέρους σκορ 14-4) στο δεύτερο ημίχρονο που έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-16, 48-41, 69-53,  86-78