Ρωσία: Ιστορική πρόκριση με τρομερό Σβεντ και τώρα… Ελλάδα!

2017-09-10T22:30:32+00:00 2017-09-11T03:16:51+00:00.

10/Sep/17 22:30

Η Ρωσία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλεξέι Σβεντ κέρδισε άνετα στο δεύτερο ημίχρονο την “λίγη” Κροατία με 101-78 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ μετά από 6 χρόνια, όπου και θα αντιμετωπίσει την Εθνική μας Ομάδα (13/9, 18:45), σε μία επανάληψη του 2005!

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη, Νίκος Βαρλάς/ info@eurohoops.net

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, όμως στο δεύτερο εικοσάλεπτο η Ρωσία με μπροστάρη τον γκαρντ της Χίμκι και την εξαιρετική της άμυνα, “στραγγάλισε” τους Κροάτες που πάλευαν μόνο με τον Μπογκντάνοβιτς και πήραν μία σπουδαία και ιστορική πρόκριση.

Να θυμίσουμε ότι η Ρωσία επιστρέφει σε προημιτελική φάση Ευρωμπάσκετ μετά από 6 χρόνια (2011), αφού το 2013 και το 2015 δεν είχε προκριθεί ούτε στην φάση των νοκ-άουτ. Πλέον η Εθνική μας Ομάδα θα αντιμετωπίσει τον Σβεντ και τους συμπαίκτες στον μεγάλο προημιτελικό της Τετάρτης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μπορεί ο Σβεντ από το ξεκίνημα του αγώνα να είχε πάρει “φωτιά” με 2/2 τρίποντα και 1 ασίστ, όμως η Κροατία έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση και το ματς ήταν ισόπαλο (8-8 στο 4′). O Μπογκντάνοβιτς πήρε με την σειρά του το “όπλο” του και η Κροατία πήρε προβάδισμα 3 πόντων (16-13) στο 6ο λεπτό του ματς. Η πρώτη περίοδος του μεγάλου ντέρμπι έκλεισε με με buzzer beater τρίποντο του Κουλάγκιν με το σκορ να γίνεται 25-23.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι “έσφιξαν” την άμυνα τους με αποτέλεσμα οι Κροάτες στα πρώτα 3 λεπτά να έχουν πετύχει μόλις 4 πόντους και το σκορ να είναι 33-27. Mε ένα σερί 8-2 η Κροατία ισοφάρισε το παιχνίδι (35-35) 4 λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και το ντέρμπι καλά κρατούσε στο παρκέ. Εντέλει το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με καλάθι του Μοζγκόφ σε “νεκρό χρόνο” και την Ρωσία να είναι στο +4 (46-42).

Το δεύτερο μέρος του σπουδαίο αγώνα ξεκίνησε με πολλά άστοχα σουτ και για τις δύο ομάδες και με την Ρωσία να “φορτώνεται” με αρκετά φάουλ, αλλά να κρατάει το προβάδισμα με 51-46 στο 23ο λεπτό του ματς. Με ένα σερί 10-3 και τον Σβεντ να φτάνει τους 24 πόντους οι Ρώσοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφια διαφορά (61-49 στο 26′). Η διαφορά στο 28ο λεπτό πήγε και στους 16 πόντους (67-51) με καλάθι και φάουλ του Φριτζόν, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 72-57 και η ομάδα του κόουτς Μπαζάρεβιτς ήταν το φαβορί πλέον για την πρόκριση.

Στην τέταρτη και τελευταία πράξη του παιχνιδιού, η Κροατία προσπαθούσε να πιέσει σε όλο το γήπεδο καθώς πλέον ήταν υποχρεωμένη να κάνει μία μεγάλη ανατροπή. Οι Ρώσοι ξεκίνησαν με ένα μικρό σερί 5-0 και ήταν αγκαλιά με την πρόκριση, καθώς το σκορ ήταν 77-57 με 8 λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Στο τελευταίο 5λεπτο η Ρωσία ήταν “χαλαρή” καθώς η διαφορά ήταν ακόμα στο +18 (86-68) και όλα είχαν κριθεί στο ματς. Τελικό σκορ 101-78 με την Ρωσία να είναι η αντίπαλος της Ελλάδας στους “8” και η Κροατία να αποτελεί την μεγάλη απογοήτευση του Ευρωμπάσκετ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αλεξέι Σβεντ σε ένα ακόμα παιχνίδι των Ρώσων πραγματοποίησε “μυθική” εμφάνιση κάνοντας double double με 27 πόντους και 12 ασίστ, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ. Από κοντά ήταν ο Φριτζόν με 13 πόντους και ο Ζούμπκοφ με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο, όπου η Κροατία και ο Σάριτς δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο παρκέ, ο Σβεντ με την… παρέα του έκαναν ότι ήθελαν και εκεί ουσιαστικά “κλείδωσε” η μεγάλη πρόκριση της Ρωσίας.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 42-46, 57-72, 78-101

Διαιτητές: Βάσκεθ (Περ.), Λαντσαρίνι (Ιτ.), Ρόσο (Γαλλ.)