Σερβία: Σπουδαία και ιστορική πρόκριση στον τελικό δια χειρός… Μπογκντάνοβιτς!

2017-09-15T22:23:24+00:00 2017-09-15T22:39:40+00:00.

15/Sep/17 22:23

Μεγαλειώδη εμφάνιση και νίκη-πρόκριση στον τελικό του φετινού Ευρωμπάσκετ πήρε η Σερβία, επικρατώντας με 87-79 της Ρωσίας και θα διεκδικήσει μετά από 8 χρόνια και πάλι το χρυσό, την Κυριακή το βράδυ στο “Σινάν Ερντέμ” κόντρα στην Σλοβενία (21:30).

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη, Νίκος Βαρλάς/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Σάσα  Τζόρτζεβιτς ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, όντας απόλυτα έτοιμοι κυρίως πνευματικά και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, ώστε να αποκλείσουν την Ρωσία με πρωταγωνιστές τους Μπογκντάνοβιτς και Μαριανοβιτς.

Πλέον οι Σέρβοι που επιστρέφουν στα μετάλλια και στους τελικούς του Ευρωμπάσκετ μετά από 8 χρόνια (2009) θέλουν να ανέβουν και πάλι στην κορυφή της Ευρώπης ύστερα από 16 χρόνια (2001). Ενώ η Ρωσία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία με στόχο το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Σερβία μπορεί να φαινόταν πιο σίγουρη στις κινήσεις της στο παρκέ, όμως η Ρωσία ήταν κοντά στο σκορ (5-4 στο 3′). Πάντως η ομάδα του Τζόρτζεβιτς με τους Μπογκντάνοβιτς-Γιόβιτς να κρατάνε στο μηδέν τον Σβεντ κατάφεραν να “χτίσουν” μία καλή διαφορά (12-6) στο πρώτο πεντάλεπτο. H Ρωσία με τον Σβεντ να… παίρνει μπροστά (7 πόντους) μείωσε στον πόντο (16-15 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με buzzer beater σουτ του Μίσιτς (25-20).

Στην δεύτερη περίοδο του ημιτελικού η Σερβία κρατούσε άνετα ένα προβάδισμα της τάξης των 6 πόντων (32-26 στο 13′), ενώ με ένα σερί 17-6 και τον Μπογκντάνοβιτς να φτάνει τους 13 πόντους η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στο +16 (42-26) 4 λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. O Μαριάνοβιτς με την σειρά του έφτασε τους 13 πόντους και κρατούσε την διψήφια διαφορά (46-31 στο 18′), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 48-34.

Το δεύτερο ημίχρονο του σπουδαίου ημιτελικού ξεκίνησε με φαβορί την Σερβία λόγω της διαφοράς. Οι παίκτες του Σάλε μπήκαν και στην τρίτη περίοδο δυνατά και κρατούσαν και πάλι ένα προβάδισμα 16 πόντων (55-39 στο 23′), με την Ρωσία να είναι κακή. Η Ρωσία με ένα συνολικό σερί 18-9 μείωσε στους 5 (57-52 στο 27′) και “έβαλε φωτιά” στον ημιτελικό με τους Σέρβους να χάνουν τον ρυθμό τους. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με το ματς να αποκτάει ενδιαφέρον με το σκορ στο 66-57 και την Σερβία να χάνει με τραυματισμό τον Γιόβιτς.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος άρχισε με την Ρωσία να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ από τον Γκούντουριτς και την διαφορά ναι μειώνεται στους 4 πόντους (69-65 στο 33′) με ένα σερί 8-3. Όμως οι Σέρβοι με το “σούπερ” δίδυμο Μπόγκνταν-Μαριάνοβιτς ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +10 (75-65 στο 34′) με ένα μικρό σερί 6-0. Στα τελευταία 4′ λεπτά ο Σβεντ σκόραρε 2/2 τρίποντα, έφτασε τους 30 πόντους και μείωσε στο καλάθι (75-73) κάνοντας το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι.

Στο τελευταίο δίλεπτο με το σκορ στο 78-74 η Ρωσία έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει και ο Μπογκντάνοβιτς με ένα τεράστιο τρίποντο εκτός ισορροπίας έστειλε… την διαφορά στο +7 (81-74) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Στον υπόλοιπο χρόνο η Σερβία “αντιστάθηκε” στην πίεση της Ρωσίας και πήρε την μεγάλη πρόκριση στον τελικό με 87-79.

Παίκτης-κλειδί: Οι MVP της Σερβίας ήταν δύο, ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς με 25 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ ο πρώτος και με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ο δεύτερος.

Που κρίθηκε: Από την αρχή του αγώνα οι Σέρβοι είχαν το προβάδισμα, αλλά στην δεύτερη περίοδο το 17-6 σερί ήταν καθοριστικό, όπως και το 6-0 σερί στα μέση της τέταρτης περιόδου “κλείδωσε” την πρόκριση για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, η οποία χρειάστηκε πάντως και ένα μεγάλο σουτ του Μπογκντάνοβιτς στο 1:44 πριν το τέλος για την νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-25, 34-48, 57-66, 79-87

Διαιτητές: Λεζτσάνο (Αργ.), Αναστόπουλος (Ελλ.), Λατσίνι (Ιτ.)