Έπιασε… 13άρι η Ισπανία

2017-09-17T17:51:31+00:00 2017-09-17T19:03:19+00:00.

Giannis Askounis

17/Sep/17 17:51

Τέσσερα χάλκινα μετάλλια και 13 συνολικά έχει πλέον η Ισπανία σε Ευρωμπάσκετ. Το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριόλο επικράτησε της Ρωσίας με 93-85 στο μικρό τελικό.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Εξαρχής φάνηκε πως οι “φούριας ρόχας” θέλουν περισσότερο τη νίκη στο παιχνίδι για την 3η θέση του 40ού Ευρωμπάσκετ. Αν και ο Μαρκ Γκασόλ αποχώρησε προσωρινά εξαιτίας τραυματισμού στον αστράγαλο, οι Ισπανοί έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Χουάν Κάρλος Ναβάρο με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του. Μένει να δούμε αν θα ακολουθήσει το παράδειγμά του κάποιος από τους έμπειρους συμπαίκτες του, με τους οποίους οδήγησε την Ισπανία σε πάμπολλες επιτυχίες.

Εξέλιξη αγώνα
Στην πρώτη περίοδο, η Ισπανία έφθασε μέχρι το +9, όταν προηγήθηκε με 19-10. Ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου “γράφοντας” +17 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 20άλεπτο. Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στην τελευταία περίοδο με τους Ρώσους να μειώνουν μέχρι τους 2 πόντους (78-76), αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Παίκτης-Κλειδί
Περίσσιο πάθος έδειξε ο Πάου Γκασόλ τελειώνοντας το ματς με νταμπλ-νταμπλ χάρη σε 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ. Κάλυψε το κενό που δημιουργήθηκε με την προσωρινή αποχώρηση του αδερφού του και στα τελευταία λεπτά πέτυχε σημαντικά καλάθια διασφαλίζοντας το χάλκινο μετάλλιο για την εθνική του.

Πού κρίθηκε;
Σημαντικότερο κίνητρο για την κατάκτηση της 3ης θέσης είχαν οι Ισπανοί, που ούτως ή άλλως ήταν το φαβορί του ματς. Δημιούργησαν διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο 20άλεπτο απέκρουσαν την αντεπίθεση των παικτών του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς.

Δεκάλεπτα: 21-13, 45-28, 66-55, 93-85.
Διαιτητές: Λεζάνο (Αργεντινή), Μαζόνι (Ιταλία), Γασεβίτσιους (Λιθουανία).