EuroCup: Μεγάλο “διπλό” της Μπανταλόνα στο Καζάν – Τρομερός Μπράμος στη νίκη της Βενέτσια (videos)

2020-10-28T23:04:52+00:00 2020-10-29T00:10:46+00:00.

28/Oct/20 23:04

Η Μπανταλόνα πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην Ούνιξ μέσα στο Καζαν και παρέμεινα αήττητη, παρά τις πολλές τις απουσίες, ενώ ο Μάικ Μπράμος έκανε σπουδαία εμφάνιση στη νίκη της Βενέτσια επί της Μπαχτσεσεχίρ.

Στον πρώτο όμιλο, η Μπανταλόνα πήρε μια σπουδαία νίκη μέσα στο Καζάν, επικρατώντας με 93-91 στην παράταση της Ούνικς και πλέον βρίσκεται στο 5-0 το φετινό EuroCup, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Άντε Τόμιτς, Πάου Ρίμπας και Σον Ντόουσον! Το παιχνίδι ήταν πραγματικό θρίλερ, με την Ούνικς να καταφέρνει να στείλει το ματς στην παράταση, παρότι έμεινε πίσω με 6 πόντους στο 39’. Παρόλα αυτά, στο έξτρα πεντάλεπτο, ένα καλάθι του Βλάντιμίρ Μπροντζιάνσκι 2” πριν το φινάλε έδωσε τη νίκη στους Καταλανούς. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο… ήρωας Μπροντζιάνσκι με 20 πόντους. Ο Κώστας Καϊμακόγλου αγωνίστηκε 1 λεπτό, έχοντας 0/1 τρίποντο.

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στο Βελιγράδι, με την Μπουργκ να περνάει από την έδρα της Παρτιζάν με 89-76. Οι φιλοξενούμενοι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά πήραν αέρα 14 πόντων (21-35), με το δεύτερο ημίχρονο να είναι μια τυπική διαδικασία. Ο Πιέρ Πέλος με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Μπουργκ, βάζοντας παράλληλα κα υποψηφιότητα για κορυφαίος της αγωνιστικής!

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία του ομίλου, η Βενέτσια πήρε τη νίκη κόντρα στην Μπαχτσεσεχίρ με 88-82 στην παράταση, με τον Μάικ Μπράμο να κάνει σπουδαίο ματς. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση χάρη σε δίποντο του Άλεξ Πέρεζ, ο οποίος έκανε το 78-78. Εκεί η Βενέτσια όμως ήταν καλύτερη και έφτασε εν τέλει στην επικράτηση. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος της ομάδας του.

Για τον δεύτερο όμιλο, η Μόρναρ Μπαρ άντεξε την πίεση της Μπουντούτσνοστ και έφτασε στην τελική επικράτηση με 85-83 στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να πάρουν το ματς στην κανονική διάρκεια, όμως ο Κομπς αστόχησε στο σουτ της νίκης, με το ματς να πάει στον έξτρα χρόνο. Εκεί το νικητήριο τρίποντο του Ουάιτχεντ στην εκπνοή διαμόρφωσε το 85-82 και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο ήρωας των νικητών είχε 18 πόντους, όμως πρώτος σκόρερ τους ήταν ο Τζέικομ Πούλεν με 23.

Μετά από ένα αμφίρροπο ματς, η Μάλαγα πέρας από την έδρα της Ουλμ με 81-76 και συνέχισε νικηφόρα στην διοργάνωση. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, εκεί όπου η Ουλμ δεν μπόρεσε να σκοράρει στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το ματς να κρίνεται έτσι υπέρ των Ισπανών. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Φράνσις Αλόνσο με 21 πόντους.

Τέλος, η Μπουλόν πέρασε από την έδρα της Μπρέσια με 75-70, χάρη στην αντεπίθεσή της στο τέλος. το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-50 υπέρ των γηπεδούχων, όμως ένα επιμέρους 13-25 των φιλοξενουμένων στο τέταρτο διαμόρφωσε το τελικό 70-75. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρομπ Γκρέι με 15 πόντους.

Στον τρίτο όμιλο, η Λοκομοτίβ Κουμπάν είχε εύκολο έργο στην έδρα της Μονακό, επικρατώντας με 88-72 και επιστρέφοντας έτσι στις νίκες. Από την αρχή μέχρι το τέλος οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο και έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση, με τον Κέβιν Χέρβεϊ να είναι ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.