Προμηθέας – Μπούρσασπορ 75-100: Έληξε η “αγγαρεία” του EuroCup για τους Πατρινούς (video)

2020-12-29T17:37:38+00:00 2020-12-29T22:31:50+00:00.

29/Dec/20 17:37

Με ήττα αποχαιρέτισε το φετινό “ταξίδι” στο EuroCup ο Προμηθέας Πάτρας καθώς ηττήθηκε και στο εξ’ αναβολής εντός έδρας παιχνίδι από την Μπούρσασπορ με 100-75, αφού παρέταξε δωδεκάδα με 5 εφήβους εκ των οποίων οι δύο δωδεκάδα, ενώ και οι έμπειροι του ρόστερ αγωνίστηκαν πολύ λίγο.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά “άντεξε” μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στην τούρκικη Μπούρσασπορ στην Πάτρα και τελικά είπε “αντίο” στην ευρωπαϊκή του διαδρομή για φέτος με την “βαριά” εντός έδρας ήττα με 100-75, αφού δόθηκε χώρος να αναπτυχθούν οι νεαροί παίκτες με τους πιο έμπειρους όπως ο Γιαννόπουλος (δεν έπαιξε καθόλου), ο Αγκμπελέσε (13 λεπτά συμμετοχή) και ο Μίλερ (13 λεπτά συμμετοχή) να αγωνίζονται από καθόλου έως πολύ λίγο στον αγώνα.

Πλέον ο Προμηθέας Πάτρας αποχαιρετάει τον όμιλο του με ρεκόρ 2-8 και στην τελευταία θέση, ενώ η Μπούρσασπορ μετά το διπλό της στην Πάτρα αποχαιρετάει το EuroCup με ρεκόρ 3-7.

Το ματς

Η άμυνα “πληγή” για τους Πατρινούς

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν από νωρίς με διαφορά μεγαλύτερη από double score (13-6 στο 5′), όμως ο Προμηθέας παρότι βρέθηκε και στο -11 (19-8 στο 7′) κατάφερε να μειώσει σε 25-21 στην λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά με επιμέρους σκορ 9-5 ισοφάρισαν σε 30-30 (στο 13′) με τον Λούντζη ήδη να έχει 10 πόντους, αλλά σκοράροντας μόλις 3 πόντους σε 4 λεπτά βρέθηκαν και πάλι στο -8 (41-33 στο 17′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα πίσω με 48-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα…

Το δεύτερο ημίχρονο στην Πάτρα ξεκίνησε με τους Τούρκους να κάνουν και πάλι ότι θέλουν στην επίθεση και με νέο επιμέρους σκορ 19-1ο “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +22 (67-45 στο 25′) και έγιναν το ακλόνητο φαβορί για την νίκη.  Η διαφορά έφτασε και στους 24 πόντους (74-50 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 77-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ελληνική ομάδα προσπαθούσε να μειώσει αλλά δεν τα κατάφερνε με την Μπούρσασπορ να προηγείται με 87-66 (στο 35′). Τελικά μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στο παρκέ και ο Προμηθέας ηττήθηκε με 100-75.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι Τούρκοι κατάφεραν με την επίθεση τους να ανεβάσουν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με τον Προμηθέα να μην μπορεί να μειώσει δραστικά μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πίτερς ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ σπουδαίο ματς έκανε και ο Κατζί με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 35-48, 57-77, 75-100.