Ούνικς: Η ΠΡΩΤΗ που νίκησε την Βίρτους, “τελικός” στη Μπολόνια (videos)

2021-04-09T20:11:26+00:00 2021-04-09T22:31:00+00:00.

09/Apr/21 20:11

Η Βίρτους ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος στο EuroCup, με την Ούνικς να παίρνει τη νίκη με 85-81, για το 1-1 στην ημιτελική σειρά!

Η Ούνικς έκανε αυτό που έπρεπε και νίκησε στο Καζάν την Βίρτους Μπολόνια με σκορ 85-81, κάνοντας έτσι το 1-1 στην ημιτελική σειρά του EuroCup, μπροστά σε 5.300 θεατές. Πλέον, όλα θα κριθούν στο ματς της Ιταλίας την Τετάρτη (14/4, 21:45).

Η ομάδα του Πρίφτη ήταν ανώτερη και σε αρκετά διαστήματα σαρωτική, πριν έρθει ένα πραγματικό θρίλερ στο τέλος. Τo ματς ξεκίνησε ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 18-14, πριν ανεβάσει στροφές ο Κάνααν και ο Θίοντορ, φτάνοντας έτσι ακόμα και στο +18 (66-48).

Ο Μπελινένι προσπάθησε και μείωσε σε 76-68, με την Βίρτους να είναι καλύτερη στα τελευταία λεπτά και να κάνει το 81-79 στο 39′, με τον Τεόντοσιτς να βάζει ένα πολύ όμορφο καλάθι για το 81-81 στο -19”. Ο Σμιθ έκανε το 83-81 με 2/2 βολές (-13”), η Βίρτους έχασε τη μπάλα με λάθος του Μπελινέλι και ο Σμιθ έκανε με 2/2 βολές το 85-81 στο -4”, για να γίνουν οι γηπεδούχοι η πρώτη ομάδα φέτος στην διοργάνωση, που κερδίζει τους Ιταλούς (19-1)!

Κορυφαίος των νικητών ο Κάνααν με 19 πόντους-8 ριμπάουντ, από κοντά και ο Θίοντορ με 15 πόντους-5 ριμπάουντ-6 ασίστ, ενώ 11 είχε ο Μόργκαν και 12 (9 ριμπάουντ) ο Ουάιτ. Για την Μπολόνια, ο Μπελινέλι ήταν φοβερός με 33 πόντους (10/16 σουτ), με τον Τεόντοσιτς να είναι άστοχος με 11 πόντους-9 ασίστ, αλλά και 3/11 σουτ.

Θυμίζουμε ότι στον δεύτερο ημιτελικό της ημέρας (9/4), η Γκραν Κανάρια υποδέχεται την Μονακό (21:00), με τους Γάλλους να έχουν κάνει το 1-0 (14/4, 19:30 στο Μονακό το Game 3, αν χρειαστεί).

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 47-37, 71-61, 85-81