Βίρτους: Αήττητη στην Ιταλία – Επέστρεψε στα παρκέ ο Μάνιον

2021-10-16T22:04:26+00:00 2021-10-16T22:10:48+00:00.

16/Oct/21 22:04

Αήττητη συνεχίζει στην Ιταλία η Βίρτους, με τον Νίκο Μάνιον να αγωνίζεται για πρώτη φορά, μετά το σοβαρό πρόβλημα που είχε.

Στο 4-0 και συνεχίζει η Βίρτους. Η ομάδα της Μπολόνια νίκησε με 94-79 την Τριέστε (2-2), για την 4η αγωνιστική της Legabasket.

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα στην πρώτη περίοδο, για να φτάσουν στο 57-44 στο ημίχρονο, πριν οι φιλοξενούμενοι επιστρέψουν (73-66), με την τέταρτη περίοδο να είναι καθοριστική με επιμέρους 21-13.

Ο Μάρκο Μπενιλένι ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους (5/8 τρίποντα), ενώ 17 πρόσθεσε ο Τζακάρ Σάμπσον και 16 ο Αμάρ Αλιμπέγκοβιτς. Για την Τριέστε, προσπάθησε με 21 ο Άντριαν Μπανκς. Ο Σέρτζιο Σκαριόλο χαμογέλασε και για έναν άλλο λόγο, καθώς ο Νίκο Μάνιον πάτησε παρκέ για πρώτη φορά φέτος.

Ο Ιταλός γκαρντ είχε μείνει εκτός από τις 5/9 με πρόβλημα στο γαστρεντερικό σύστημα, διαταραχή που τον έκανε να χάσει σχεδόν 20 κιλά, πριν επιστρέψει στις επάλξεις. Για την ιστορία, αγωνίστηκε για 5′ με 5 πόντους (1/1 δίποντα, 1/1 τρίποντα)

”Έχει κάνει λίγες προπονήσεις, ήταν σε άσχημη κατάσταση και το να είναι στο παρκέ ξανά είναι απόλαυση. Χρειάζεται υπομονή”, είπε μετά το ματς ο προπονητής της Μπολόνια σχετικά με τον παίκτη του.

Τα δεκάλεπτα: 35-29, 57-44, 73-66, 94-79

Photo credits: Virtus Bologna twitter