Προμηθέας: Συντριβή από την Μπουργκ για το 0/3 στο EuroCup

2021-11-02T22:47:09+00:00 2021-11-03T00:14:47+00:00.

02/Nov/21 22:47

Ο Προμηθέας γνώρισε τη συντριβή από τη Μπουργκ με 92-62 και πλέον είναι στο 0/3 στο φετινό EuroCup.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Εφιαλτική εξελίχθηκε η αναμέτρηση απέναντι στη Μπουργκ για τον Προμηθέα, με τους Πατρινούς να γνωρίζουν την ήττα με 92-62 και να μένουν χωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές στο EuroCup.

Μόνο στα πρώτα λεπτά η ομάδα του Κασιμίρο κατάφερε να είναι ανταγωνιστική, με τη Μπουργκ να παίρνει τα ηνία από το 5’ και να μην κοιτάζει ποτέ ξανά πίσω.

Ο Έρικ Μάικα είχε 22 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Ρέι με 16 ήταν ο μόνος που έδειξε να παλεύει για την ελληνική ομάδα.

Το ματς:

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλά και πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα (9-13, 5’), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Γάλλοι βρήκαν μεγάλα σουτ, οι Πατρινοί είχαν θέματα στην επίθεση και κάπως έτσι ένα επιμέρους 16-6 έφερε τα πράγματα τούμπα (25-16, 10’).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 (31-21, 12’), ενώ στη συνέχεια πήγαινε όλο και ψηλότερα. Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 50-36.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +20 στη τρίτη περίοδο (59-38, 23’) και στη συνέχεια τα πάντα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 67-49, ενώ στην συνέχεια η Μπουργκ ξέφυγε ακόμα περισσότερο, φτάνοντας στο +30. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε τη Μπουργκ νικήτρια με 92-62.

Δεκάλεπτα: 25-19, 50-36, 67-49, 92-62.
Μπουργκ (Λενάμ): Σουλάιμον 13 (3/8 τρίποντα), Σασάνγκ, Μπενίτεζ 12 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κουρμπί 5 (1), Κοσέ, Μίκα 22 (9/12 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πελός 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάλτον 7 (1), Ρους 11 (5/5 δίποντα), Ζουλιέν 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ).
Προμηθέας (Κασιμίρο): Ρέι 16 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σβαρτς 2, Γκραντ 8 (4/4 δίποντα), Γκάντι 2, Χαντ 7, Αγραβάνης 8, Γκίκας 4 (1), Ρογκαβόπουλος 4 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάιλς 11 (3), Γιαννόπουλος, Τανούλης.

Πού κρίθηκε:

Ο Προμηθέας είχε 15 λάθη, με την Μπουργκ να παίρνει 24 πόντους μέσα από αυτά.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μάικα ήταν ο κορυφαίος με 22 πόντους (9/12 δίποντα, 4/5 βολές), 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ

Κασεμίρο: “Παίξαμε χωρίς πειθαρχία”

kasimiro

Ο Λουίς Κασεμίρο δεν είχε όρεξη για πολλά λόγια μετά το τέλος του αγώνα, με τον Ισπανό κόουτς να τα λέει όλα με μόλις λίγες λέξεις.

“Ήταν ένα πολύ κακό παιχνίδι. Παίξαμε χωρίς πειθαρχία” ήταν τα λόγια του κόουτς του Προμηθέα μετά το τέλος του αγώνα.