EuroCup: Θρίαμβος της Μπούντουτσνοστ επί της Βίρτους, αήττητη η Λοκομοτίβ (αποτελέσματα – βαθμολογίες)

2021-11-03T22:05:47+00:00 2021-11-03T23:33:50+00:00.

03/Nov/21 22:05

H Μπούντουτσνοστ πήρε το μεγάλο ματς κόντρα στην Βίρτους και συνεχίζει αήττητη στο EuroCup, όπως και η Λοκομοτίβ Κουμπάν. Όλα τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και η συνέχεια.

Η τρίτη αγωνιστική του EuroCup ολοκληρώθηκε την Τετάρτη (3/11) με πέντε συνολικά αναμετρήσεις.

H Λοκκομοτίβ Κουμπάν έκανε το 3/3 στην διοργάνωση, μετά και τη νέα νίκη της κόντρα στην Μπουλόν, ενώ η Βίρτους Μπολόνια γνώρισε την πρώτη της ήττα, με την Μπούντουτσνοστ να επιστρέφει από το -13, για το δικό της αήττητο.

Στην Γκραν Κανάρια κατέληξε το ισπανικό ντέρμπι της εβδομάδας, μεγάλη νίκη στην παράταση για την Ουλμ κόντρα στην Βενέτσια του Χαραλαμπόπουλου, εύκολο απόγευμα για την Μπουρσασπόρ.

Θυμηθείτε όσα έγιναν στο EuroCup την Τρίτη (2/11)

Όμιλος Α’

Στο μοναδικό ματς της ημέρας για τον πρώτο όμιλο, η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησε εύκολα την Μπουλόν με 99-85, για το 3-0 της και 1-2 των ηττημένων.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς, είδαν την αντίδραση των φιλοξενούμενων, αλλά στο τέλος έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Μότλεϊ ήταν όλα τα λεφτά με 30 πόντους-11 ριμπάουντ, 18 πρόσθεσε ο ΜακΚόλουμ, ενώ 15 είχαν οι Τόμπσον (11 ασίστ) και Μάρτιουκ (6 ριμπάουντ), Για την Μπουλόν, προσπάθησε ο Κάμινγκς με 24 πόντους-7 ριμπάουντ-9 ασίστ και ο Χάντερ με 21-12-3.

Όμιλος Β’

Στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας, η Μπουρσασπόρ πήρε εντός έδρας νίκη με 93-84 κόντρα στην Τσεντεβίτα/Ολίμπια, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πλέον στο 2-1.

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και πήρα την δεύτερη νίκη τους στην διοργάνωση. Όλα αυτά, χάρη στους 22 πόντους του Φρίμαν και τους 21 του Χάις (11 ριμπάουντ). Δεν αρκούσαν οι 20 του Μπλάζιτς και οι 16 των Πούλεν-Κιν.

Στο ντέρμπι του ομίλου, αλλά και της αγωνιστικής, η Μπούντουτσνοστ πήρε τεράστια νίκη και μάλιστα κόντρα στη Βίρτους με 86-82, κάνοντας το 3-0, ενώ παράλληλα έκανε τους Ιταλούς να χάσουν για πρώτη φορά φέτος.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετική τέταρτη περίοδο και προσπέρασαν με 84-79. Ο Μπενιλένι μείωσε σε 84-82 στο -45”, η Μπούντουτσνοστ δεν εκδήλωσε επίθεση και ο Τεόντοσιτς έγινε ο μοιραίος για την ομάδα του, αστοχώντας σε ένα φαινομενικά εύκολο καλάθι, για να τελειώσει το ματς ο Κομπς με 2/2 βολές.

Αυτός ήταν και ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 23 πόντους-8 ασίστ, ενώ ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ριντ, είχε 21 πόντους-6 ριμπάουντ και ο Πόποβιτς 12. Για την Μπολόνια, από 15 είχαν Μπενιλένι και Χάρβεϊ, με τον Τεσιτόρι να προσθέτει 13.

Η Ουλμ χρειάστηκε την παράταση, για να λυγίσει την Βενέτσια με 90-83, με το 14-7 στο έξτρα πεντάλεπτο να κάνει την διαφορά στο τέλος.

Ο Κριστόν με 19 πόντους-7 ασίστ, ο Τζάλοου με 18 πόντους-7 ριμπάουντ και ο Μπλόσομγκεϊμ με 17 πόντους-9 ριμπάουντ ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών για το 1-2, ενώ για τους Ιταλούς του 1-2 επίσης, προσπάθησε με 14 ο Τονούτ και με 14 ο Χαραλαμπόπουλος με 4/6 σουτ.

Στον ισπανικό ”εμφύλιο”, η Γκραν Κανάρια έφυγε νικήτρια από την Βαλένθια με  και πλέον είναι στο 2-1, με τους ηττημένους να ”πέφτουν” στο 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα, έφτασαν στο ”διπλό” και δεν κινδύνευσαν, παρά το 89-90 με τρίποντο του Πρέπελιτς, που όμως ήρθε στο -1”.

Ο Μπρουσίνο είχε 17 πόντους, ο Ένις με 16 (5 ασίστ) και ο Σλότερ 13, ενώ για τους γηπεδούχους 16 μέτρησε ο Ριβέρο, 15 ο Χέρμανσον και 14 ο Βαν Ρόσομ.

Μπουργκ-Προμηθέας 92-62
Μπουρσασπόρ-Τσεντεβίτα/Ολίμπια 93-84
Μπούντουτσνοστ-Βίρτους Μπολόνια 86-82
Ουλμ-Βενέτσια 90-83
Βαλένθια-Γκραν Κανάρια 89-90

Μπούντουτσνοστ 3-0
Βίρτους Μπολόνια 2-1
Τσεντεβίτα/Ολίμπια 2-1