Προμηθέας: Επιβίωσε στο “θρίλερ” με Μπούρσασπορ για την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη! (video)

2021-11-10T20:50:54+00:00 2021-11-10T21:20:05+00:00.

10/Nov/21 20:50

Με το δεξί ξεκίνησε η εποχή του Ηλία Ζούρου στον Προμηθέα Πατρών καθώς τον οδήγησε στη πρώτη του νίκη στο φετινό EuroCup με 83-80 επί της Μπούρσασπορ.

Οι Πατρινοί σε ένα παιχνίδι “θρίλερ” που το γύρισαν από το -15 κόντρα στους Τούρκους στην έδρα τους το πήραν έστω και στη παράταση με 83-80, αν και θα μπορούσαν να το είχαν “καθαρίσει” από τη κανονική διάρκεια.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Προμηθέας μετά τη παρθενική του ευρωπαϊκή νίκη για φέτος έχει ρεκόρ 1-3 και ελπίζει να αναρριχηθεί ψηλότερα στη κατάταξη, ενώ η Μπούρσασπορ μετράει 2 νίκες και ισάριθμες ήττες.

Προβληματικός ο Προμηθέας και -10 στο ημίχρονο

Παρότι ο Ρογκαβόπουλος ξεκίνησε καλά με 5 πόντους και 2/2 σουτ, όμως η άμυνα του Προμηθέα αντιμετώπισε πρόβλημα και ήταν πίσω στο σκορ με 10-7 (στο 4′). Με τον Φρίμαν να φτάνει τους 8 προσωπικούς πόντους οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 16-12 (στο 8′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα πίσω με 19-12 έχοντας 5/18 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπούρσασπορ συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (28-19 στο 14′) έχοντας 10/20 σουτ. Οι Πατρινοί δεν μπορούσαν να κάνουν την ανατροπή και βρέθηκαν πίσω και με 11 πόντους (33-22 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Ηλία Ζούρου να χάνουν με 40-30.

Το γύρισε από το -15 και το έκανε ντέρμπι ο Προμηθέας!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Πάτρα ξεκίνησε με την Μπούρσα να προηγείται ακόμα και με +15 (45-30 στο 22′), όμως οι Πατρινοί μείωσαν με επιμέρους σκορ 10-4 σε 49-40 (στο 26′). Η διαφορά μειώθηκε και στους 7 (53-46 στο 28′) με τον Γκραντ να φτάνει τους 13 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ σε 53-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο o Προμηθέας με επιμέρους σκορ 9-4 και με 7/16 τρίποντα πλέον πέρασε μπροστά στο σκορ με 60-57 (στο 33′) και έδειχνε να έχει το πρώτο λόγο για τη νίκη. 5′ λεπτά πριν το τέλος οι παίκτες του Ηλία Ζούρου προηγήθηκαν και με +9 (68-59) με επιμέρους σκορ 17-6 και έγιναν το μεγάλο φαβορί.

Στο 38ο λεπτό η Μπούρσασπορ μείωσε σε 68-66 και έδωσε στοιχεία “θρίλερ” στο ματς, ενώ στα 46” ισοφάρισε και σε 68-68. Οι Πατρινοί αστόχησαν σε τρία σερί σουτ με Ρέι (2) και Αγραβάνη και είχαν και μία τελευταία ευκαιρία στα 5” την οποία εκ νέου έχασαν με λάθος στη κατοχή.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι και διέθεταν ένα μικρό προβάδισμα με 76-73 πριν το τελευταίο δίλεπτο. Ένα μεγάλο τρίποντο του Γκραντ έκανε το σκορ 79-73 και έχρισε ξανά φαβορί την ομάδα του. Στο τελευταίο λεπτό οι Τούρκοι μείωσαν σε 80-78 στα 20”, αλλά στο τέλος γνώρισαν την ήττα με …

Που κρίθηκε:  Στο επιμέρους σκορ 9-5 του Προμηθέα με το τρίποντο του Γκραντ που έκανε το σκορ 79-73 2′ λεπτά πριν το τέλος της παράτασης.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκραντ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους. 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ καθοριστικοί ήταν ο Γιαννόπουλος με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ρογκαβόπουλος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 30-40, 51-53, 68-68, 83-80.