EuroCup: Επέστρεψε στις νίκες η Παρτίζαν – Πενταπλή ισοβαθμία για Προμηθέα (videos)

2021-11-17T22:46:02+00:00 2021-11-17T23:00:03+00:00.

17/Nov/21 22:46

Η Παρτίζαν ζορίστηκε, αλλά εν τέλει πήρε τη νίκη κόντρα στη Λιετκαμπέλις και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ενώ ο Προμηθέας ισοβαθμεί με 5(!) ομάδες στον δεύτερο όμιλο με ρεκόρ 2-3.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η αυλαία της 5ης αγωνιστικής έπεσε στο EuroCup, με το πρόγραμμα της Τετάρτης να είναι πλούσιο και να έχει μεγάλα αποτελέσματα.

Α’ όμιλος

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς η Τρέντο πήρε τη νίκη κόντρα στη Σλασκς με 81-77 στην παράταση και έσπασε το ρόδι στο φετινό EuroCup, αφήνοντας την αντίπαλό της χωρίς νίκη μετά από 5 αγωνιστικές. Ο Φλακαντόρι ήταν ο κορυφαίος με 22 πόντους για τους νικητές, ενώ από την άλλη ο Κερέμ Καντέρ είχε 17 με 15 ριμπάουντ.

Στο Βελιγράδι η Παρτίζαν ζορίστηκε καθώς είδε το +13 στο 32’ να γίνεται +3 (38’), όμως στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη με 84-77 απέναντι στην Λιετκαμπέλις. Ο ΛεΝτέι με 19 ήταν ο κορυαίος της Παρτίζαν, η οποία επέστρεψε στις νίκες, ενώ 13 μ3 12 ριμπάουντ είχε ο Σμαϊλάγκιτς. Με 19 τελείωσε ο Όρελικ, ενώ 8 πόντους, αλλά με 2/8 τρίποντα είχε ο Καλαϊτζάκης.

Η 5η αγωνιστική
Τουρκ Τέλεκομ-Λοκομοτίβ 88-85
Χάμπουργκ-Μπουλόν 84-94
Μπανταλόνα-Ανδόρα 90-80
Τρέντο-Σλασκ Βρότσλαβ 81-77 (κ.α. 69-69)

Η επόμενη αγωνιστική
Λοκομοτίβ Κουμπάν – Τρέντο (8/12, 18:30)
Λιετκαμπέλις – Μπανταλόν (8/12, 19:00)
Ανδόρα – Τουρκ (8/12, 21:00)
Σλασκ – Αμβούργο (8/12, 21:00)
Μπουλόν – Παρτίζαν (8/12, 21:30)

Β’ όμιλος

Η Μπουντούτσνοστ έκανε ΠΑΡΤΙ κόντρα στην Τσεντεβίτα, επικρατώντας με 91-60, σε ένα ματς που ο Τζάστιν Κομπς έλαμψε, έχοντας 33 πόντους και 44(!) στο PIR.

Η Γκραν Κανάρια δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Μπούρσασπορ, επικρατώντας άνετα στην Τουρκία με 85-74. Πούστοβοϊ και Σούρνα είχαν από 20, ενώ 16 είχε οι Ντουντζίσνκι για του γηπεδούχους.

Στο ματς του Προμηθέα, η ελληνική ομάδα δεν είχε πρόβλημα στη Γερμανία και παίζοντας εκπληκτική άμυνα πήρε το πρώτο της διπλό (65-71), διπλασιάζοντας τις νίκες της.

Τέλος, στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής, η Βαλένθια ζορίστηκε, όμως στο τέλος πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπουργκ με 98-95. Ο Λόπεζ-Αροστέγκι είχε 18, ενώ ο Χάρις είχε 24 για τους ηττημένους, αστοχώντας και στο σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Βίρτους Μπολόνια-Βενέτσια 90-84
Μπουρσασπόρ-Γκραν Κανάρια 85-74
Μπούντουτσνοστ-Τσεντεβίτα Ολίμπια 91-60
Ουλμ-Προμηθέας 65-71
Βαλένθια-Μπουργκ 98-95

Γκραν Κανάρια 4-1
Μπουντούτσνοστ 4-1
Βίρτους Μπολόνια 3-2