Προμηθέας: ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ τετράλεπτο και ήττα από την Βενέτσια (videos)

2021-12-21T20:28:21+00:00 2021-12-21T22:21:06+00:00.

21/Dec/21 20:28

promitheas_venezia

Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να βρει σκορ μετά το 36′, δέχθηκε συνεχόμενους πόντους από την Βενέτσια και μοιραία ηττήθηκε στη Πάτρα με 68-78, για την 8η αγωνιστική του EuroCup.

”Εξαφανίστηκε” μετά το 36′ και ηττήθηκε ο Προμηθέας.

Οι Πατρινοί είδαν την Βενέτσια να κάνει ένα 0-15 στα τελευταία λεπτά και γνώρισε την ήττα (68-78) σε τρίτο συνεχόμενο ματς, για την 8η αγωνιστική του EuroCup.

Πιο συγκεκριμένα, το 62-61 στο 36′ έγινε μέσα σε 2:30′ 62-76, με τον Μπράμος να σκοράρει 7 πόντους στο 0-15 των Ιταλών (αγωνίστηκαν με 8 παίκτες), με τον ομογενή γκαρντ να είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 13 πόντους, για το 4-4 στον B’ όμιλο.

Η ομάδα του Ζούροι ξέφυγε ακόμα και με 11 πόντους (32-30) στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπους να επιστρέψουν, υποχρεώνοντας την ελληνική ομάδα στην 6η ήττα της σε 8 ματς. Δεν ήταν αρκετοί Γκραντ (19 πόντοι), Ρέι (17) και Αγραβάνης (14).

Για την 9η αγωνιστική, ο Προμηθέας φιλοξενείται από την Τσεντεβίτα Ολίμπια (11/1), ενώ η Βενέτσια υποδέχεται την Γκραν Κανάρια (11/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Ο Προμηθέας ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση με τον Γκραντ να φτάνει τους 7 πόντους, για το 9-4. Η Βενέτσια προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν είχε τις λύσεις, παρόλα αυτά μπόρεσε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -4 (16-12).

Ο Ρέι πήρε μπρος στην συνέχεια και με συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 27-22, παρόλα αυτά οι Ιταλοί έβαλαν σουτ και πίεση στους Πατρινούς, παίρνοντας το προβάδισμα με 27-28 με Μπράμος και Φίλιπ, για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-30.

Η Βενέτσια συνέχισε να βάζει δύσκολα στον Προμηθέα, επιστρέφοντας από το 41-30 του 23′ με Σάντερς και Ουάτ. Και θα έμπαινε και στην τέταρτη περίοδο μπροστά στο σκορ, αν δεν υπήρχε ο Αγραβάνης, ο οποίος με καλάθι-φάουλ στο… μηδέν, έκανε το 54-52.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 59-54, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Το 62-61 έγινε 62-66 (37′) και άμεσα 62-70 με 7 πόντους του Μπράμος. Το ματς τελείωσε στο καλάθι-φάουλ του Ουάτ (62-73), για το τελικό 68-78.

Πού κρίθηκε: Το 62-61 στο 36′ έγινε 62-76 στο 38:30′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράμος είχε 7 πόντους στο 0-15 της Βενέτσια στο τέλος με συνολικά 13 πόντους (5/9 σουτ). Ο Σάντερς είχε επίσης 13, όπως και ο Ουάτ (12 ριμπάουντ), ενώ 12 πρόσθεσε ο Μπρουκς. Για τον Προμηθέα, προσπάθησε με 17 ο Ρέι, με 19 πόντους-8 ριμπάουντ ο Γκραντ και με 14-9 ο Αγραβάνης.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-30, 54-52, 68-78

Προμηθέας: Ρέι 17, Σβάρτζ, Γκραντ 19, Γκάντι 2, Χαντ 3, Αγραβάνης 14, Γκίκας 7, Ρογκαβόπουλος 6, Λάγιος, Γιαννόπουλος, Μπαζίνας, Τανούλης

Βενέτσια: Μπράμος 13, Ντάγιε, Σάντερς 13, Φίλιπ 7, Εχόντας, Ματζόλα 6, Μπρουκς 12, Τσερέλα 6, Βιτάλι 8, Ουάτ 13

Ηλίας Ζούρος: ”Παίζουμε κάτι σαν μπάσκετ”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Προμηθέα:

«Άξιζε τη νίκη η Βενέτσια. Παίξαμε άσχημα. Όταν έχεις 4/23 τρίποντα δεν μπορείς να νικήσεις κανέναν ματς. Χρειαζόμαστε μόνο δουλειά, καλά Χριστούγεννα σε όλους. Ο λόγος για το μπλάκ άουτ στο τέλος είναι απλός, η ομάδα έχει λίγους παίκτες και δεν προπονείται. Όπως ξέρετε υπήρχαν πάρα πολλά προβλήματα, εμείς δεν tα βγάλαμε έξω. Οι άλλοι έλεγαν ότι έχουν 8 παίκτες, αλλά εμείς δεν είχαμε παίκτες.

Για παράδειγμα, ο Αγραβάνης δεν έκανε καμία προπόνηση, ήρθε σήμερα για να παίξει και αγωνίστηκε σε μεγάλο μέρος του αγώνα. Αλλιώς δεν θα μπορούσαμε να αντεπεξέλθουμε. Ο Χάρης Γιαννόπουλος έχει πρόβλημα στον αχίλλειο, έπαιξε για να μας βοηθήσει, ο Ρογκαβόπουλος ήταν άρρωστος, ο Μάιλς έχει πρόβλημα στο γόνατό του του δεν μπορεί να παίξει, θα χρειαστεί λογικά χειρουργείο. Καταλαβαίνετε ότι δίχως προπόνηση δεν μπορούμε να αποδώσουμε. Απέναντι σε μία καλή ομάδα δεν αντέξαμε. Η Βενέτσια μάς έπαιξε ζώνη 30 λεπτά και εμείς δεν βάλαμε τα σουτ.

Θα γίνουν αλλαγές, είναι δεδομένο, αλλιώς θα έχουμε πρόβλημα. Η διοίκηση δουλεύει γι’ αυτό, υπάρχει πρόβλημα στην αγορά, ελπίζουμε να έχουμε σύντομα ανακοινώσεις. Όλη η Ευρώπη ψάχνει παίκτες, οι περισσότεροι στην ίδια θέση. Η εικόνα του γηπέδου δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα που θέλουμε. Και τη δική μου και της ομάδας. Πέρσι έπαιζε μπάσκετ. Τώρα παίζουμε κάτι άλλο που μοιάζει με μπάσκετ, δεν είναι μπάσκετ αυτό»